روش نگهداری و تکثیر برگ عبایی

0 210

 برگ عبایی گیاهی است بسیار مقاوم خشکی، تغییرات درجه حرارت و همچنین نور کم را به خوبی تحمل می کند. در تابستان باید گلدانها را در نیم سایه بگذارید و در غیر این صورت آفتاب برگها را می‌سوزاند(پس سوختگی برگ این گیاه ناشی از نور مستقیم می باشد.).

معرفی گیاه برگ عبایی

برگ عبایی (نام علمی:Aspidistra elatior) نام یک گونه از تیره مارچوبگان است. این گیاه بومی چین و ژاپن که عمری بسیار طولانی دارد. در فارسی برخی به آن سپر گرده هم میگویند، لازم به ذکر است که این گیاه دارای ریزوم بوده و بدون ساقه هوایی می باشد.

گیاه شناسی برگ عبایی

برگ های برگ عبایی سبز تیره ، براق، پهن و به طول ۳ تا ۵۰ سانتیمتر است. همچنین دمبرگ بلندی دارد که مستقیما از سطح خاک بیرون می آید. ارتفاع بوته در حدود ۳۰ سانتیمتر و گسترش آن به ۵۰ سانتیمتر می رسد.

برگ عبائی گلهای ریزی دارد که ارغوانی و فنجانی مانند است و روی سطح خاک و در قسمت تحتانی گیاه، در اواخر تابستان ظاهر میشود و فاقد زیبایی است لازم به ذکر است که عمر این گیاه زیاد است و سالهای متمادی بدون تغذیه و تعویض گلدان در اطاق می ماند. برگ عبایی ابلق و برگ عبایی بنفش نیز گونه هایی از این گیاه هستند که گونه ابلق داری نوار کرم رنگ و بسیار جالب است.واریته ابلق گل هایی به رنگ بنفش که جنبه ی زینتی ندارند دارد.

نیازهای اکولوژیک برگ عبایی

نور :

برگ عبایی به نور کم تا متوسط نیاز داره (شما میتونید این رو در نیم سایه قرار بدید) شما میتونید این گیاه رو برای مکان هایی که نور کمه یا اصلا نیست استفاده کنید مثل دستشویی (اگه میخواهید با گل تزیین کنید). نور کامل آفتاب باعث ایجاد لکه هایی سوخته در برگ میشه.توجه کنید که این به این منرله نیست که نور بیشتر برایش خوب نیست.

نکته : نوع ابلق آن نیز نور بیشتری را نسبت به نوع سبز آن نیازمند است .

دما:

برگ عبائی دمای مناسب برای زندگی در اتاق رو ترجیح میده و همینطور دماهای پایین ۲فر رو هم میتونه تحمل کنه، البته هوای خنک رو دوست داره.

آبیاری:

در هر فصل که این گیاه رو آبیاری میکنید حتما اجازه بدین که خاک گیاه تا عمق ۳ سانتی متری خشک بشه و در زمستان هفته ای یکبار، در تابستان هفته ای دو بار آبیاری کنید. توجه کنید که دشمن نگهداری برگ عبایی آبیاری زیاده!

نکته: اگر برگ عبائی شما دچار زرد شدن برگ بشه یا احتمالا آبیاری زیاد بوده و یا خاک شما سنگین و قلیایی شدن خاک شما این اتفاق به وجود اومده.

رطوبت :

زیاد به رطوبت نیاز نیداره مخصوصا در زمستان اما شما میتونید در تابستان برای تامین رطوبت هفته ای یکبار غبار پاشی کنید.

کوددهی

به کمبود آهن بسیار حساس هستش و حتما از اسید هیومیک با آهن هر دو هفته یکبار و حتما ماهی یکبار با کود کامل گیاه رو تغذیه کنید. در تابستان ، هر دو هفته یکبار، میتونید به این گیاه ۳ گرم در لیتر کود بدید.

خاک مناسب

در کل خاک کمپوست برای این گیاه مناسب است ولی برای بهتر شدن رشد گیاه ، برای واریته سبز از خاک و برای واریته ابلق کمپوست بدون کود استفاده کنید. دلیل اینکه از کمپوست بدون کود استفاده میکنیم اینه که کود ازته باعث از بین رفت ابلقی برگهای گیاه میشه. البته میتونید از خاک معمولی همراه با ماسه و تورب و کمی مواد آلی، خاک مطلوب گیاه برگ عبائی است
تمیز نمودن برگها:با پارچه یا اسفنج مرطوب هفته ای یکبار برگها را تمیز کنید،از مواد براق کننده شیمایی استفاده نکنید بجای آن از ترکیب آ لیمو صنعتی و اب استفاده کنید و برگها را برق بیندازید.

نگهداری برگ عبایی

حساسیت خاصی به تغییرات نور و دما ندارند.گونه معروف و متداول آن ها A.elatior است که دارای برگ های سبز تیره ای نیزه ای دراز و جذابی بوده و به صورت گسترده رشد می نمایند. هنگام بلوغ گل های کوچک غیر زینتی فنجان مانندی را تولید می کند. خاک گلدان را از کمپوست غنی انتخاب نموده،خوب آبیاری نمایید به خصوص در تابستان و در نور نسبتا ضعیفی قرار دهید.برای داشتن گیاه بزرگتر آن را هرسال به گلدان بزرگتر و خاک تازه منتقل نمایید.در طول سال هر یک یا دو ماه یک بار به آن کود بدهید.

برگ عبایی مقاومترین گیاه آپارتمانی و قابل سازش با شرایط آپارتمان است به طوری که گیاه فولادی نام گرفته برگهایی بلند و کشیده شبیه برگ ذرت و الیاف مقاوم و برنگ سبز تیره است و مستقیما از ساقه های زیر زمینی خارج شده واریته ابلق با برگهایی به رنگ سبز و کرم نیز موجود است اما مقاومت کمتری نسبت به برگ سبز دارد دارای گلهایی بنفش و گود در خاک گلدان است که جنبه ی زینتی ندارد.
تعویض گلدان برگ عبائی

این گیاه زیاد دوست نداره گلدانش عوض بشه و بیشتر دوست داره ریشه ها در هم بره، پس بهتره هر ۳ یا ۴ سال یکبار گلدان را با یک اندازه بزگتر تعویض کنید.
روش تکثیر برگ عبایی

تقسیم ساقه های زیر زمینی در موقع تعویض گلدان در بهار ، توصیه میشود داخل هر گلدان بزرگ ، سه عدد ازین گیاه کاشته شده تا جمع هر سه باهم زیبایی خاصی به محیط شما بده، درصمن از گلدان های گرد استفاده کنید تا محیط رو بزرگتر نشون بده.

راهنمایی تقسیم ریشه برگ عبایی

برای تقسیم ریشه و همچنین تعویض گلدان در بهار گیاه رو از گلدان حارج کنید و به آرامی خاکهای اضافی اطراف ریشه رو تمیز کنید. و اگر میخواهید گلدان را تعویض کنید در یک گلدان با یک سایز بزرگتر قرار دهید.

برای تقسیم ریشه شما اول باید ریشه گیاه رو کاملا بررسی کنید که چند گیاه از گیاه مادر میشه تولید کرد و سپس با یک کارد تیز ریشه های گیاه رو تقسیم میکنیم و در گلدان های جدید و کوچک میکاریم. توجه کنید که به مدت ۲ روز نباید به گیاه آب بدید.
آفات و بیماریهای برگ عبایی

زخم های سفید پنبه ای در سطح زیرین برگها به وجود امده اند:حمله حشره مخصوص باعث این عارضه است،هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند،با پنبه اغشته به سم هم میتوانید لکه ها را خیس کنید.

برگها رو به زردی میروند و سقوط می نمایند:آبیاری بیش از اندازه است،اجازه دهید در فاصله بین دو ابیاری سطح خاک خشک شود،زهکش را بازدید کنید.

برگها شکاف برمی دارند: تغذیه زیاد است،ان را تا تابستان اینده متوقف کنید،تغذیه را هر ماه فقط یکبار و با نصف میزان توصیه شده انجام دهید.

برگها نرم و آبکی و سبز تیره هستند:هوای خیلی سرد یا یخ زدگی موجب ان است،گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.

در طول رگبرگها نقاط زرد رنگ مشاهده می شود و لکه های قهوه ای روی ساقه و سطح زیرین برگها ظاهر شده اند:حشره افت عامل ان است،با سم حشره کش نفوذی هر ماه یکبار طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند.

لکه های سوخته و قهوه ای روی برگها مشاهده می شود:گیاه را از اشعه مستقیم افتاب در امان نگه دارید،برگهای صدمه دیده را از قاعده قطع کنید.

برگها دارای نقاط ریز قهوه ای هستند:ضایعه مربوط به استفاده از مواد براق کننده شیمیایی است،از انها استفاده نکنید.پارچه و اسفنج مرطوب را به کار ببرید.

برگها رنگ پریده هستند:هوا خشک و خاک گلدان ضعیف است،گلدان را تعویض کنید و گیاه را ابیاری نمایید.

برگها رنگ خود را از دست داده اند و در سطح زیرین انها تار های عنکبوت مشاهده می شود:عامل ان کنه قرمز ریز است،هر ۱۴ روز یکبار با سم کنه کش طبق دستور سمپاشی کنید.غبارپاشی در کاهش افت موثر است.

 

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.