طراحی کارتن بسته بندی چه اصولی دارد؟

0 100

کارتن شیر، پنیر، بیسکوئیت و… نمونه هایی از کارتن های بسته بندی هستند که روزانه همه ما با آن ها سر و کار داریم. در اغلب موارد به جزئیات آن ها توجه چندانی نداریم. اما اگر شما محصولی برای بسته بندی دارید بهتر است با دقت بیشتر به اطراف خود توجه کنید. طراحی کارتن بسته بندی نیاز به تجربه و مهارت خاصی دارد که باید توسط افراد مجرب و شرکت های معتبر در این حوزه انجام شود.

شما چقدر درباره طراحی مناسب بسته بندی اطلاعات دارید؟ آیا با نکات مهمی که باید در طراحی جعبه و بسته بندی به آن توجه کرد آشنایی دارید؟

اگر یک کسب و کار جدید راه انداخته اید و باید محصولات خود را پس از بسته بندی در اختیار مشتری قرار دهید حتما در این مقاله با ما همراه باشید. زیرا در ادامه به بررسی نکات کلیدی طراحی بسته بندی خواهیم پرداخت.

تاریخچه کارتن بسته بندی

پاپیروس اولین کاغذی است که در حدود دو هزار سال پیش توسط کشور مصر تولید شده است. واژه paper  که به معنی کاغذ می باشد از نام پاپیروس گرفته شده است. با تولید کاغذ از جنس های متفاوت، زمینه تولید کارتن فراهم گردید. اولین کارخانه کارتن سازی در اسپانیا تاسیس شد که خود مقدمه ای برای تولید کارتن بسته بندی در صنایع مختلف بوده است. امروزه در بیشتر فروشگاه ها برای بسته بندی محصولات از کارتن های بسته بندی که متناسب با محصول در سایز های مختلف تولید می شود، استفاده می کنند.

مزایای کارتن بسته بندی

از جمله دلایلی که باعث می شود در اکثر صنایع مانند: صنعت غذایی، دارویی، شیمیایی و… برای بسته بندی محصولات از کارتن استفاده کنند عبارتند از:
• سازگاری با محیط زیست
• قابلیت بازیافت شدن
• مقرون به صرفه
• دسترسی آسان
• حمل و نقل آسان

نکات مهم در هنگام طراحی کارتن بسته بندی
طراحی کارتن تاثیر زیادی برای جذابیت و فروش بیشتر یک محصول دارد. کسانی که قصد انتخاب کارتن بسته بندی برای محصول خود را دارند، ابتدا باید محصول مورد نظر را انتخاب کرده و متناسب با آن طراحی بسته بندی محصول خود را انجام دهند. در صورتی که کسی اطلاعات و تجربه کافی برای طراحی یک کارتن برای محصول خود را ندارد، می تواند با کمک متخصصان با تجربه در این حوزه، سفارش کارتنی مناسب با محصول را بدهد. نکاتی که در هنگام طراحی یک بسته بندی مناسب باید رعایت شود به شرح زیر است.

ارائه طرحی خلاقانه

استفاده از یک طرح نو خلاق که تا به حال در بازار نبوده است می تواند در جذب یک مشتری تاثیر گذار باشد. بنابراین کسانی که قصد تهیه کارتن بسته بندی ، برای محصول خود را دارند بهتر است از افراد خلاق و با تجربه برای طراحی یک جعبه بسته بندی زیبا استفاده کنند.

رعایت سادگی

در هنگام طراحی کارتن بسته بندی باید علاوه بر خلاقانه بودن کارتن، به راحتی و کاربردی بودن کارتن بسته بندی توجه شود.

استفاده از تصاویر مناسب

نکته ای که باید رعایت شود، این است که هر کسی با دیدن تصویر بر روی جعبه بتواند محتوای درون جعبه را تشخیص دهد. اگر کسی بتواند تصویری ساده، جذاب و خلاقی را که نشان دهنده محصول درون بسته بندی است را نمایش دهد، طراحی موفقی داشته است.

درب بسته بندی

باز و بسته کردن درب بسته بندی باید به گونه ای باشد که مصرف کننده به راحتی بتواند این کار انجام دهد.

رنگ بسته بندی

استفاده از یک رنگ جذاب و متناسب با محصول می تواند تاثیر زیادی بر زیبایی یک جعبه بسته بندی بگذارد.

استفاده از قلم مناسب

نوشته های رو متن به گونه ای باشد که هر کس به راحتی بتواند محصول درون جعبه را تشخیص دهد . همچنین نوشته ها باید با فونتی مناسب و لحنی ساده و جذاب بر روی جعبه نوشته شود.

توجه به ایمنی کارتن

مهم ترین نکته که در هنگام تهیه کارتن بسته بندی باید توجه شود، محکم بودن کارتن است. وظیفه اصلی کارتن بسته بندی محافظت از محصول در برای عوامل مختلف است.

حفاظت از محیط زیست

بسته بندی محصولات باید به گونه ای باشد که آسیبی به محیط زیست نرساند. کارتن ها گزینه مناسبی برای بسته بندی هستند چرا که از مواد بازیافتی تهیه شده اند و قابلیت بازیافت دارد و آسیبی به محیط زیست وارد نمی کنند.

برند سازی

استفاده از یک برند مناسب با محصول بر روی بسته بندی باعث می شود که هر کسی محصول را به راحتی تشخیص دهد و در صورت رضایت، برای خرید بعدی به راحتی اقدام کند.

استفاده از لحن مناسب

متن روی کارتن بسته بندی باید یک لحن ساده، روان و بدون غلط املایی باشد تا هر قشری از جامعه مانند افراد مسن وبی سواد بتوانند به راحتی متن روی بسته بندی را بخوانند و متوجه محصول درون بسته بندی شوند.

سخن پایانی

طراحی کارتن بسته بندی یکی از عواملی است که باعث جذب مشتری به سمت محصول به خصوص برای بار اول می شود. بنابراین طراحی یک بسته بندی زیبا و متناسب با محصول می تواند یک بازاریابی موثر در موفقیت و پیشرفت یک برند باشد. شرکت کارتن لاین با سابقه درخشان در کنار شماست تا طراحی کارتن محصول خود را به بهترین شکل انجام دهید.

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.