پیام رسان واتساپ هک شد

جزئیات هک واتساپ توسط شرکت صهیونیستی

0 472

پیام‌رسان «واتس‌اپ» دادخواستی را علیه یک شرکت سایبری اسرائیلی به اتهام کمک به دولت‌های چندین کشور برای دسترسی به اطلاعات خصوصی کاربران تهیه و تنظیم کرده است.

شبکه روسی «راشاتودی» در این خصوص گزارش کرد، این دادخواست جدید که روز گذشته (سه‌شنبه) در یکی از دادگاههای فدرال ارائه شد، شرکت توسعه فناوری «ان اس او گروپ» (NSO Group) را متهم می‌کند که اوایل سال جاری میلادی، ابزاری را به دولت‌های چندین کشور برای هک کردن اطلاعات مربوط به بیش از یکهزار و ۴۰۰ کاربر «واتس‌ اپ» ارائه کرده است.

 

شرکت آمریکایی «واتس‌ اپ» در بیانیه‌ای خواستار ممنوعیت دائمی دسترسی شرکت ان اس او به سامانه‌های رایانه‌ای واتس‌اپ و فیس‌ بوک شده است.

در این بیانیه تأکید شده بود: «می‌بایست نظارت قانونی محکمی بر سلاح‌های سایبری همچون سلاحی وجود داشته باشد که در این حمله مورد استفاده قرار گرفته است تا اطمینان حاصل شود که این (سلاح‌ها) برای نقض حقوق فردی و آزادی که افراد سراسر جهان شایسته آن هستند، مورد استفاده قرار نمی‌گیرد».

طبق این گزارش، علیرغم آنکه در این دادخواست اشاره‌ای به کشورهای مکزیک، بحرین و امارات عربی متحده نشده است، اما واتس‌ اپ می‌گوید شرکت NSO، با دولت‌های سرکوبگر و سازمانهای غیردموکراتیک در ۲۰ کشور همکاری داشته تا هک کردن اطلاعات کاربران واتس اپ در این کشورها را تسهیل کند و از سرویس پیام ویدئویی واتس‌ اپ برای دسترسی محرمانه به دستگاههای تلفن همراه سوء استفاده می‌کرده است.

با اینحال این شرکت اسرائیلی با «شدیدالحن‌ترین الفاظ ممکن»، این اتهامات را رد کرده و متعهد شده است که با این دادخواست ریاکارانه «با جدیت مقابله» کند.

در بیانیه این شرکت صهیونیستی آمده است: «تنها هدف ان اس او، ارائه فناوری به نیروهای اطلاعاتی دولتی و سازمانهای اجرایی برای کمک به آنها در مبارزه با تروریسم و جرایم جدی است»

پیام‌رسان «واتس اپ» که شکایتی را علیه این شرکت صهیونیستی «NSO»‌تنظیم کرده است، جزئیات جدیدی از هک شدن کاربرانش توسط این شرکت جاسوسی منتشر کرد.

به نوشته روزنامه «گاردین»، واتس اپ جزئیات جدیدی را به پرونده شکایتش از شرکت NSO ضمیمه کرده است که در آن به هک شدن حدود ۱۴۰۰ کاربر این پیام‌رسان اشاره شده است. مقامات ارشد دولت‌ها، روزنامه‌نگاران و فعالان حقوق بشر از جمله هدف‌های این شرکت جاسوسی صهیونیستی بوده‌اند.

طبق تحقیقات مستقلی که واتس اپ انجام داده است، سرورهای این شرکت صهیونیستی از نرم افزار «پگاسوس» برای انجام این هک‌ها استفاده کرده است و در برخی از این حملات سایبری، دولت‌هایی که این نرم‌افزار را خریداری کرده بودند نقشی نداشته‌اند.

به گفته واتس اپ، قربانیان این حملات تماس‌هایی را از طریق این پیام‌رسان دریافت کرده بودند و از این طریق پگاسوس به درون تلفن‌های همراه آنان رخنه کرده بود.

همچنین طبق تحقیقات واتس اپ، «NSO‌ پس از نصب پگاسوس در گوشی‌های قربانیان از شبکه‌ای کامپیوتری برای پایش و به‌روز رسانی این نرم افزار جاسوسی استفاده کرده است. کامپیوترهای تحت کنترل NSO به‌صورت یک شبکه عصبی عمل کرده و از این طریق، این شرکت عملیات‌های مشتریان و استفاده آن‌ها از پگاسوس را کنترل کرده است».

بر همین اساس، واتس اپ معتقد است NSO از طریق مهندسی معکوس، «دسترسی غیرقانونی» به سرورهای این پیام‌رسان پیدا کرده است. طبق گزارش یکی از مهندسان واتس اپ به دادگاه، نفوذ NSO به سرورهای واتس‌اپ از مرکزی در لس آنجلس صورت گرفته است.

با این حال شرکت صهیونیستی NSO همچنان مدعی است محصولاتش برای مبارزه با تروریسم و جرائم ساخته شده و در اختیار دولت‌ها قرار گرفته‌اند و مسئولیت نحوه استفاده از نرم افزار پگاسوس به عهده مشتریان است.

پیش‌تر نیز گاردین در گزارشی نوشته بود، شخص بن سلمان با ارسال یک پیغام در واتس اَپ به تلفن جف بزوس، تلفن او را هک کرده است. پیغامی که ولی‌عهد سعودی ارسال کرده حاوی یک فایل  ویدئویی بوده که در آن یک ویروس مخفی وجود داشت

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.