برای نزدیکی به اهل بیت: ومحبوبیّت در پیشگاه آنان چه عملی انجام دهیم ؟

پاسخگویان
0 9

5 دقیقه

نخستین شرط محبوبیت فرد در پیشگاه اهلبیت و پیامبر: تقوا و پرهیزکاری است، همان چیزی که سبب عزت و محبوبیت فرد در پیشگاه خدا میباشد، قرآن در این باره میفرماید: إِنَّ أَکْرَمَکُمْ عِندَ اللَّهِ أَتْقَغکُمْ; (حجرات ،۱۳) همانا گرامیترین شما نزد خداوند باتقواترین شماست. به هر اندازه که تقوای فرد بیشتر باشد، محبوبیت او نزد خدا و ائمه اطهار بیشتر است. شرط دیگرِ نزدیکی به اهل بیت و محبوبیت در نزد آنان، مودّت و عشق و علاقه ما به آنان است، قرآن مجید مزد رسالت پیامبر اکرم ۹ را دوستی با آنها دانسته، میفرماید: قُل لآ َّ أَسْ ئ‹َلُکُمْ عَلَیْهِ أَجْرًا إِلآالْمَوَدَّهَ فِی الْقُرْبَیَ; (شوری، ۲۳) بگو من هیچ پاداشی از شما بر رسالتم درخواست نمی کنم، جز دوست داشتن نزدیکانم. علاقه به اهل بیت: تأثیر فراوانی در کمال خود ما دارد، چون انسان به هر کس که علاقه داشته باشد، از دستورهای او پیروی میکند ; از این رو در آیه دیگر میفرماید: قُلْ مَا سَأَلْتُکُم مِّنْ أَجْرٍ فَهُوَ لَکُمْ; (سبا، ۴۷) بگو هر اجر و پاداشی از شما خواستهام برای خود شماست.

امام باقر ۷ در این باره میفرماید: هر کس مارا دوست بدارد از ماست، راوی میپرسد فدایت شوم به راستی از شما است؟ فرمود: به خدا سوگند از ماست آیا گفتار ابراهیم را نشنیدهای که میگوید: فَمَن تَبِعَنِی فَإِنَّهُو مِنِّی; (ابراهیم، ۳۶) هر کس از من پیروی کند او از من است.(تفسیر نورالثقلین، الحویزی، ج ۲، ص ۵۴۸، نشر علمیه قم.)

در روایت دیگری آمده است: کسی که تقوا داشته باشد و صالح باشد، او از ما اهل بیت است، راوی پرسید از شماست؟ فرمود آری، سپس به گفتار ابراهیم ۷ استشهاد کرد.(همان.) البته باید توجّه داشت که تنها دوستی و عشق بدون اطاعت از دستورهای اهل بیت ۷ باعث محبوبیت انسان در نزد آنان نیست، بلکه باید علاقه قلبی، با پیروی عملی از دستورهای آنها همراه باشد. قرآن در این باره میفرماید: وَمَن یُطِعِ اللَّهَ وَالرَّسُولَ فَأُوْلَغکَ مَعَ الَّذِینَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَیْهِم مِّنَ النَّبِیِّینَ وَالصِّدِّیقِینَ وَالشُّهَدَآءِ وَالصَّـَـلِحِینَ وَحَسُنَ أُوْلَغکَ رَفِیقًا ;(نسأ، ۶۹) و کسی که خدا و پیامبر او را اطاعت کند هم نشین کسانی خواهد بود که خدا، نعمت خود را بر آنان تمام کرده، از پیامبران و صدیقان و شهدا و صالحان، و آنها رفیقهای خوبی هستند.

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.