فردی که میخواهد پایه های سست دینی خود را محکم نماید، چگونه میتواند از انحرافات اخلاقی دور باشد؟

پاسخگویان
0 9

7 دقیقه

انسان باید اصول دین را با تحقیق به دست بیاورد و تقلید در آن اعتبار ندارد. امّا هر کس به اندازه توان و استعداد خود نیازمند تحقیق و استدلال است. بنابراین میتوان از استدلال دانشمندان درباره اصول دین بهره برد و تفاوتی نمیکند که استدلال را از طریق مطالعه کتاب یا شرکت در کلاسهای عقیدتی و سخنرانیها و شنیدن نوارهای بزرگان و دانشمندان دینی به دست آورد یا اگر انسان در خود قدرت استدلال مستقل میبیند، در این باره تفکر و تحقیق و استدلال کند. امّا باید توجّه داشت که استدلال باید بر اساس صحیح منطقی باشد.

لذا پیشنهاد میشود برای تقویت بنیه اعتقادی خود به مطالعه آثار شهید مطهری بپردازید و پیش از همه مطالعه دقیق مقدمهای بر جهانبینی (مجموعه کتابهای انسان و ایمان، انسان در قرآن، جهانبینی توحیدی، وحی و نبوت، جامعه و تاریخ، حیات اخروی) و کتابهای مستقل آن استاد شهید درباره توحید، نبوت، امامت، عدلالهی و معاد توصیه میگردد.

برای دور شدن از انحرافات اخلاقی و برای به دست آوردن تقوا و صفات خوب و اخلاق شایسته، نخست باید به تحصیل ایمان مبادرت شود; تحصیل ایمان عبارت است از:

۱٫ خروج از غفلت; برای فراهم ساختن ایمان، نخست باید غفلتزدایی کرد; یعنی توجه کرد که غیر از ارضای غرایز مادی و کسب لذتهای ناپایدار، راهها و حقایق دیگری نیز هست یا میتواند باشد; قرآن کریم غافلان را در حکم چهارپایان یاد کرده و میفرماید: وَلَقَدْ ذَرَأْنَا … أُوْلَـَئِکَ کَالأَْ نْعَـَمِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ أُوْلَـَئِکَ هُمُ الْغَـَفِلُونَ; (اعراف، ۱۷۹) و محققاً بسیاری از جن و انس را برای جهنم نهادیم که برای ایشان دلهایی است که با آنها نمیفهمند و چشمهایی که با آنها نمیبینند و گوشهایی که با آنها نمیشنوند; آنان چون چهارپایان و بلکه پستترند، آنان همان غفلتزدگانند.

۲٫ تحصیل علم و آگاهی و تقویت شناخت و معرفت; آیات بسیاری در قرآن کریم با ظنگرایی و شک به مبارزه برخاستهاند و تکیه دارند که آدمی غیر علم را دنبال نکند و از آنچه بدان یقین ندارد، پیروی نکند; (اسرأ، ۳۶; یونس ۳۶٫٫٫) چرا که علم زمینهساز ایمان و شرط لازم برای آن به شمار میرود.

۳٫ تقویت گرایش فطری به ایمان و انجام دادن کارهای شایسته; زیرا تفکر درباره آثار کفر و شرک، انگیزه مبارزه با آن دو و میل ایمان به حقّ را در انسان زنده و بیدار میکند تا در سایه آن بتواند در مقابل هواهای نفسانی مقاومت کند. بهترین راه برای گرایش درونی ایمان آوردن به حقایق دینی دو چیز است:

الف) یادآوری آثار خوب ایمان و پیآمدهای و خیم کفر در دنیا;

ب) ایمان آوردن به حقایق دینی در آخرت.

راههای دیگر کسب فضایل اخلاقی عبارت است از:

۱٫ انجام دادن اعمال صالح و پرهیز از گناهان و انجام دادن واجبات; ۲٫ آماده کردن نفس از رذایل و آراستن آن با فضایل; ۳٫ مؤاخذه نفس; ۴٫ محاسبه نفس و مراقبت از آن; ۵٫ توجه کردن به اوراد و اذکار و…(ر.ک: اخلاق در قرآن، آیهالله مصباح یزدی، ج ۱، ص ۱۶۳، نشر اسلامی / اخلاق در قرآن، آیهالله مکارم شیرازی و دیگران، ج ۱، ص ۲۶۰ ـ ۲۴۶، ۳۶۳ ـ ۳۴۷، نشر مدرسه الامام علیبنابیطالب.)

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.