آیا خداوند عروسک سازی را نهی کرده است؟ آیا از نظر شرع ساختن عروسک به شکل زنان اشکال دارد؟ نگاه به موهای عروسک و خرید و فروش و نگهداری آن چه حکمی دارد؟

پاسخگویان
0 13

4 دقیقه

یکی از مسایل مورد بحث در علم فقه، ساختن مجسمه و خرید و فروش و نگهداری آن است حکم شرعی موارد مذکور را مراجع عظام بدین گونه بیان فرموده اند:

ساختن عروسک جایز نیست و نمایش های عروسکی مانع ندارد. (۱)

ساختن مجسمه حیوانی ذی روح جاندار (مانندانسان و حیوان که روح دارند) حرام است، ولی نگهداشتن آن در منزل حرام نیست، خرید و فروش مجسمه اشکال ندارد.(۲)

آیت الله خوئی و آیت الله گلپایگانی، ساختن مجسمه را حرام اما خرید و فروشش را جائز

می دانند.(۳)

مجسمه سازی به فتوای برخی از مراجع اگر جنبه عقلایی داشته باشد و سبب ترویج باطل نشود نمی توان گفت به خودی خود حرام است بلکه جائز است مخصوصاً اگر در مسیر خدمت به ارزش های اسلام و انقلاب اسلامی باشد.(۴)

به فتوای رهبر معظم انقلاب ساختن مجسمه انسان یا سایر حیوانات اگر به صورت کامل نباشد اشکال ندارد. (۵) و نیز ساختن مجسمه به طور کامل اگر به وسیله دستگاه باشد، نه به دست انسان اشکال ندارد.(۶)

نگاه به عروسک هایی که به شکل زنان ساخته شده، اگر موجب تحریک شهوت نباشد، اشکالی ندارد و نگاه به موهای آن ها نیز اشکالی ندارد. اگر موهای عروسک را از موهای زنی گرفته باشند، اگر شناخته شده نباشد، نگاه به موها بدون شهوت اشکالی ندارد.

پی نوشت ها :

(۱) امام خمینی، استفتائات، ج ۲، ص ۱۹٫

(۲) همان. ص ۲٫

(۳) توضیح المسائل مراجع، تهیه و تنظیم سید محمد حسن بنی هاشمی خمینی، ج ۲، ص ۲۱۳٫

(۴) آیت الله صانعی، مجمع المسائل، ج ۱، س ۹۷۰ به بعد.

(۵) رساله اجوبه الاستفتائات،س ۱۲۲۱٫

(۶) همان، س ۱۲۲۴؛ آیت الله تبریزی، استفتائات جدید، س ۱۰۱۰٫

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.