آیا وجود مکان بسیار سرد در قعر جهنم صحت دارد؟ اگر دارد، به چه افرادی اختصاص داده می شود؟

پاسخگویان
0 8

4 دقیقه

قرآن در سوره دهر درباره پاداش ابرار و نیکان فرموده : و جزاهم بما صبروا جنّه و حریراً متّکئین فیها علی الأرائِک لایروْن فیها شمساً و لا زمهریراً؛ خداوند در برابر شکیبایی آنان، بهشت و لباس های حریر بهشتی را به آنان پاداش می دهد. این در حالی است که بر تخت های زیبا تکیه کرده اند. نه آفتاب را در آن جا می بینند و نه سرما را. در این آیه کلمه زمهریر به معنای سرما آمده است . در لغت نیز زمهریر به معنای سرمای شدید یا شدّت غضب یاسرخ شدن چشم بر اثر خشم است .

از این آیه استفاده نمی شود که زمهریر جایگاهی برای عذاب باشد, ولی در روایات زمهریر را یکی ازجایگاههای عذاب مطرح کرده که بر خلاف جهنم , از شدت سرما در عذابند.

در حدیثی آمده است که در جهنم نقطه ای وجود دارد که از شدّت سرما اعضای بدن از هم متلاشی می شود.(۱)

در تفسیر امام عسکری آمده است: در جهنم خطاب به گناهکاران گفته می شود: انتم فی النار خالدون تعذبون فیها و تهانون و من نیرانها الی زمهریرها تنقلون؛(۲) شما در جهنم همواره و همیشه در عذاب خواهید بود و از آتش به زمهریر منتقل خواهید شد.

از رسول خدا(ص) نقل شده: آتش، شکایت به پروردگار بُرد. خداوند اجازه دو نفس کشیدن به جهنم داد. یک نفس در زمستان و یک نفس در تابستان می کشد. گرمی تابستان از گرمای جهنم سرچشمه می گیرد و سرمای زمستان از زمهریر جهنم سرچشمه می گیرد.(۳)

در روایات زمهریر به عده ای خاص از جهنمیان اختصاص نیافته، بلکه تنها یکی از عذاب های جهنم دانسته شده که جایگاه بسیار سرد است.

پی نوشت ها:

۱٫ تفسیر نمونه، ج ۲۵، ص ۳۶۳، به نقل از درّ المنثور، ج ۶، ص ۳۰۰٫

۲٫ بحارالانوار، ج ۷، ص ۱۹۱٫

۳٫ همان، ج ۸، ص ۲۸۳٫

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.