آیا انسان های گنه کار پس از چشیدن عذاب در جهنم وارد بهشت می شوند؟

پاسخگویان
0 9

4 دقیقه

همان طور که می دانیم گناه بر دو قسم است : صغیره و کبیره . از آیات و روایات استفاده می شودکه مرتکبان سغیره بعد از کیفر متناسب با جرم خود, اهل نجاتند و ان شاءالله وارد بهشت می شوند:< ان تجتنبواکبائر ما نتهون عند نکفّر عنکم سیّئاتکم ;(1) اگر از گناهان کبیره اجتناب کنید, دیگر بدی ها بخشوده می شود>.

از آیه استفاده می شود آنچه مهم است و دامنگیر انسان می شود, گناهان کبیره است و صغیره عواقب خطرناکی ندارد. در مورد مرتکبان کبیره بین مسلمانان اختلاف است .

(طایفه ای از خوارج ) ارتکاب هر نوع کبیره را موجب کفر می دانند و معتقدند مرتکب کبیره همیشه در آتش است و هیچ وقت خلاصی ندارد.

نقطهء مقابل آن ها گروه هستند که می گویند: با داشتن ایمان هیچ نوع معصیتی به انسان ضررنمی رساند و شخص مؤمن اهل بهشت است , اعم از این که معصیتی کرده باشد یا نه و خواه کبیره باشد یا نه .

امّا شیعه معتقد است که مؤمن گنه کار خلود در آتش ندارد و بالاء خره روزی از عذاب رهایی می یابد وسرانجام وارد بهشت می شود.

شیخ مفید رحمهالله علیه در کتاب اوائل المقالات می فرماید: < علمای امامیه اتفاق نظر دارند که تهدید به خلود و جاودانگی در آتش مخصوص کفّار است و کسانی که دارای ایمان به خدا و اقرار به فرایض او از جمله نماز دارند, هرگاه مرتکب گناهی بشوند, شامل نمی شود.(2) جناب مرحوم علامه حلی رحمه الله علیه هم در کتاب شرح تجرید بعد از بیان این مطلب که مسلمان ها برعذاب ابدی کفار اتفاق نظر دارند, می فرمایند: ,آنها را همچون کفّار می دانند, ولی امامیه و گروه کثیری از معتزله و اشاعره معتقدند که عذاب آنها سرانجام پایان می یابد>.(۳)

(پـاورقی ۱٫نساء (۴ آیهء ۳۱

(پـاورقی ۲٫اقتباس از پیام قرآن , ج ۶ ص ۴۹۱

(پـاورقی ۳٫همان .

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.