با کسانی که غیبت ما را میکنند و هم چنین کسانی که خبر آن را میآورند چه رفتاری داشته باشیم؟

پاسخگویان
0 16

5 دقیقه

برخورد با غیبت کننده راههای مختلفی دارد: یکی از روشها، برخورد با نیکی است، در منابع اسلامی اعم از قرآن و احادیث به این شیوه (بدی را با نیکی پاسخ دهیم) اشاره شده است.

این عمل بدن شک از عالیترین تجلیات روح انسانی است و نیاز به پرورش اخلاقی و لطافت خاص روحی دارد و اثر معجزه آسایی در نرم کردن دل هایی که مملوّ از عداوت است، دارد.

و نیز بهترین درسی است که میتوان به افراد متجاوز و مجرم داد به علاوه تنها مجازاتی است که هیچ

گونه واکنش نامطلوبی در افراد مجرم ایجاد نمیکند و آنها را به تجاوز جدید دعوت نمینماید.

در قرآن آمده است:

ادفع بالتی هی احسن؛ بدی را با نیکی دفع کن. تعبیرات جالب و لطیفی در اخبار پیغمبر اکرم(ص) و ائمه(ع) در مورد این صفت برجسته نقل شده است.(۱)

رسول اکرم(ص) در یکی از سخنرانی هایشان فرمودند: لا اخبرکم بخیر خلائق الدّنیا و الاخره؟ العفو عمّن ظلمک و تصل من قطعک و الاحسان الی من أساء الیک و اعطاء من حرمک؛ میخواهید شما را از بهترین اخلاق دنیا و آخرت دنیا و آگاه سازم؟ عفو از کسی که به تو ستم کرده و پیوند با کسانی که با تو قطع رابطه کردهاند و نیکی به آن کسی که بر تو بدی کرده و بخشش به آن کس که ترا محروم کرده است.(۲)

امام باقر(ع) فرمود: ثلاث لا یزید اللَّه بهنّ المرء المسلم الاّ عزّا: الصفح عمّن ظلمه و اعطاء من حرمه و الصّله لمن قطعه؛ سه چیز است که برای مسلمان عزّت میآورد: گذشت از کسی که به او ظلم کرده و بخشش به کسی که او را محروم ساخته و پیوند با کسی که از او بریده است.

امام سجاد(ع) در دعای مکارم الاخلاق(۳) میفرماید: اللّهم صلّ علی محمد و آله و سدّدنی لأن أعارض من غشّنی بالنصح و أجزی من هجرنی بالبرّ… و اخالف من اغتا بنی الی حسن الذّکر؛ خدایا به من توفیق بده که هر کس از من دوری نماید به نیکی پاداش دهم و هر کس مرا محروم نماید با بذل و بخشش اجر و مزد دهم… و هر کس غیبت مرا میکند من او را به خوبی یاد کنم.

بنابراین با برخورد خوب و منطقی، شخص غیبت کننده را تحت تأثیر قرار دهید. و دفاع غیر مستقیم از حیثیت شخص ضرورت دارد، اما در برخورد با کسی که خبر میدهد فلانی غیبت ترا کرد، هم باید با روش خوب و اخلاق نیک و نصیحت به او بفهمانید که این کار شما اشتباه است و باعث بدبینی نسبت به اشخاص میشود.

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.