چه سورههایی از قرآن مجید، دارای سجدههای واجب هستند؟ نحوه سجده به چه صورتی است؟ آیا هنگام قرائت قرآن، باید این کار انجام شود و در چه مکانی؟

پاسخگویان
0 9

4 دقیقه

در توضیح المسائل مراجع آمده است: در هر یک از چهار سوره: [۱ – سوره سی و دوم قرآن الم تنزیل، ۲ – سوره چهل و یکم حم سجده، ۳ – سوره پنجاه و سوم والنجم و ۴ – سوره نود و ششم علق]، یک آیه سجده است که اگر انسان بخواند یا به آن گوش دهد، بعد از تمام شدن آن آیه، باید فوراً سجده کند و اگر فراموش کرد، هر وقت یادش آمد، باید سجده نماید. ( توضیح المسائل مراجع، ج اول، ص ۶۱۵، مسئله ۱۰۹۳٫ ).

در مسئله دیگری آمده است: در سجده واجب قرآن نمیشود بر چیزهای خوراکی و پوشاکی سجده کرد، ولی سایر شرایط سجده را که در نماز است، لازم نیست مراعات کنند (توضیح المسائل مراجع، ج اول، ص ۶۱۸، مسئله ۱۰۹۷٫ ).

بعضی دیگر از مراجع عظام تقلید آوردهاند: در سجده واجب قرآن باید نیّت سجده کردن را داشته باشد و مکان هم مباح و غصبی نباشد.

در مسئله دیگری آمده است: در سجده واجب قرآن باید طوری عمل کند که بگویند: سجده کرده است. (توضیح المسائل مراجع، مسئله ۱۰۹۸٫) در کیفیت سجده و ذکر آن آمده است: هرگاه در سجده واجب قرآن، پیشانی را به قصد سجده به زمین بگذارد، اگر چه ذکر نگوید، کافی است و گفتن ذکر، مستحب است و بهتر است بگوید: لا اله الا الله حقا حقا لا اله الا الله ایمانا و تصدیقا لا اله الا الله عبودیه و رقّاً سجدت لک یا رب تعبداً و رقّاً لا مستنکفاً و لا مستکبراً بل أنا عبد ذلیل ضعیف خائف مستجیر. (توضیح المسائل مراجع، ج اوّل، ص ۶۱۹، مسئله ۱۰۹۹٫)

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.