جوان و جوانی یعنی چه؟ یک جوان پاک و سالم در این زمانه چه جوانی است؟

پاسخگویان
0 5

6 دقیقه

پاسخ این سؤال را با یک اصطلاح ریاضی آغاز می کنیم. در ریاضیات به نقطه ای که جهت یک خط منحنی در آن تغییر می کند نقطه عطف می گویند، مثلاً در نمودار زیر:

Y A X d

سمت و سوی خط منحنی d در

نقطه A که در صورت امتداد به

مت محور x ها باز می گشت ،

تغییر مسیر داده و به سمت محور yها گرایش پیدا می کند. در علم ریاضی به نقطه A نقطه عطف منحنی d می گویند.

حال باید بگوییم که در تعریف جوانی آورده اند که: مهم ترین نقطهعطف منحنی زندگی انسان و نقطه ای است که انسان از عوالم کودکی و نوجوانی خارج شده و مسیر خود را به طرف کمال دانایی و توانایی طی می کند.

خداوند در قرآن درباره ادوار مختلف عمر انسان می فرمایند: خداوند کسی است که شما را از حالت ناتوانی آفرید، سپس بعد از آن ناتوانی، توانایی پدید آورد و سپس پس از توانایی، ناتوانی و پیری قرار دهد. هر آنچه خواهد می آفریند واو دانای توانا است.[۱]

در این آیه دوره جوانی، دوره توانایی و قدرت نامیده شده است، زیرا با فرا رسیدن ایام جوانی، زندگی کودکی سپری می گردد و آدمی به محیط مسئولیت قدم می گذارد و به انجام وظایف عمومی مکلّف می شود. از این رو، بلوغ و جوانی که آغاز زندگی اجتماعی بشر است در تمام خانواده ها و بین کلیه ملل و اقوام مورد توجه مخصوص بوده و آن را یک تحوّل مهم و انقلاب پر ارج در حیات آدمیان تلقی کرده اند. حتی در ادوار گذشته بعضی از اقوام، فرارسیدن ایام بلوغ را با انجام مراسم و تشریفات خاصی اعلام می نمودند.

اولین نشانه های رسیدن به جوانی شکوفا شدن قوّه اندیشه و شهوت در انسان است که در اسلام از آن به بلوغ (بلوغ از ریشه بلغ به معنای رسیدن است) یاد می شود.

بنابراین، جوان فردی است که پا به دوره بلوغ نهاده است و جوانی به خصوصیات وحال و هوای خاص این دوران می گویند. مختصری از این حال و هواها و خصوصیات را در موارد زیر می توان بیان کرد:

خصوصیات فیزیکی:

۱- شکوفا شده زیبایی و طراوت در دوران جوانی؛

۲- تغییرات ویژه جسمی (تغییر صدا، رشد قد و قامت و … )؛

۳- انجام کارهای خاص مثل ورزش، مطالعه و … تلاش جهتافزایش توان و بهره گیری از آن و … .

خصوصیات روحی:

۱- رشد جنبه شاعرانگی و میل به زیبایی ها و احساس لذت زیبایی؛

۲- تمایل به عواطف انسانی و رسیدن به بلوغ عشق ورزیدن؛

۳- پدید آمدن نوعی صفای باطن و جمال روحانی؛

۴- شکوفا شدن استعدادهای فکری و عملی؛

۵- رشد عقلی حس کنجکاوی؛

۶- رشد حس استقلال طلبی و اعتماد به نفس و … .

۷- پذیرش مسئولیت و تعهد در قبال مسائل مختلف.

امام این که یک جوان سالم چه کسی است باید خیلی خلاصه بگوییم: کسی که می داند در چه دوره ای قرار گرفته و با آگاهی کامل سعی در بهره گیری از این دوران است، جوان موفق و سالمی است.

[۱] روم (۳۰) آیه۵۴٫

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.