آیا نماز عید فطر و عید قربان را مأموم باید اقتدا کند؟ با توجه به این که نماز مستحبی است؟

عید فطر
0 6

6 دقیقه

حضرت امام خمینی (ره) فرمودهاند: نماز عید فطر و قربان در زمان غیبت حضرت ولی عصر (ع) مستحب است و احوط این است که آنها را به صورت فرادا بخوانند، ولی خواندن آن دو به صورت جماعت به قصد رجا و امید ثواب اشکالی ندارد.

خواندن این دو نماز در زمان حضور ائمه معصومان واجب بوده است. در زمان غیبت اگر ولی فقیه{P 3و۴ – تحریرالوسیله، ج ۱، ص ۲۴۱؛ توضیحالمسائل مراجع، ج ۱، مسئله ۱۵۱۶؛ آیت اله خامنهای اجوبه الاستفتاءات، س ۶۴۴٫

(مرجع تقلید) یا مأذون از طرف او اقامه جماعت نماید اشکال ندارد.

{P بقیه مراجع معظم تقلید به همین مضمون فتوا دادهاند. اما این که چرا در این مورد نماز مستحبی را میتوان به جماعت خواند، دلیل آن روایاتیاست که مضمون آنها این است: لا صلاه فی العیدین الا مع الامام أو مع امام عادل؛ نماز عید فطر و عید قربان باید با امام عادل انجام شود.

وسائل الشیعه، ج ۵، ص ۹۵٫

فقهای عظام از این روایات استفاده کردهاند که این دو نماز با حضور امام عادل معصوم یعنی در زمان حضور امام به صورت جماعت واجب است و در زمان غیبت واجب نیست بلکه مستحب است و چون در برخی از روایات آمده فان صلیت وحدک فلا بأس؛ اگر به تنهایی یعنی فرادا نماز عید را خواندی، اشکالی ندارد استحباب آن را در زمان غیبت استفاده کردهاند.

مرحوم سید یزدی در عروه فرموده است: لا تشرع الجماعه فی شیء من النوافل؛ در هیچ یک از نمازهای نافله و مستحبی جماعت مشروع نیست، چون بدعت است و امام صادق و کاظمعلیهماالسلام از پیامبرصلی الله وعلیه وآله نقل کردهاند: واعلموا أنه لا جماعه فی نافله؛ بدانید در نافله، جماعت مشروع و جائز نیست.

مستمسک العروه الوثقی، ج ۷، ص ۱۷۰٫

در توضیح المسائل مراجع آمده است: احتیاط واجب آن است که نماز عید فطر و قربان را در زمان غیبت با جماعت نخوانند، ولی به قصد رجا مانع ندارد و نمازهای مستحبی را هم میشود به جماعت خواند، مگر نماز استسقا را که برای آمدن باران میخوانند.

توضیح المسائل مراجع، ج ۱، مسئله ۱۴۰۷٫

در حقیقت باید گفت استحباب خواندن بعضی از نمازهای مستحبی به جماعت دلیل خاص دارد.

مطالب مشابه:

قنوت در نماز عید فطر اگر یک کلمه سهوا گفته نشود و یا اشتباه گفته شود، ولی صحیح آن را تکرار نکنیم ؛ نماز چه حکمی دارد؟
اگر دو نفر عادل بگویند ماه را دیده ایم، دلالت بر عید فطر میکند؟
آیا نماز جمعه و نماز عید فطر واجب است ؟
کیفیت نماز عید فطر را بیان کنید؟
هرگاه نماز عید فطر, قربان و آیات به جماعت خوانده شود, آیا خواندن حمد و سوره بر مأموم لازم است؟
آیا نماز میت را شخص مکبر میتواند مانند نماز عید فطر بلند بخواند تا مردم آن را بخوانند یا باید فقط امام جماعت آن را بخواند؟

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.