مواقعی که میخواهم با خدا راز و نیاز کنم، چه دعایی باید بکنم؟

0 42

4 دقیقه

راز و نیاز با خدا و دعا، سبک خاصی ندارد. با هر زبان و لهجهای و در هر مکان و زمانی میتوان خواستههای قلبی خود را مطرح کرد و با خدا خلوت نمود، ولی برترین دعاها آن هایی است که از زبان اولیای الهی نقل شده که به ادعیه مأثوره معروف اند، مانند دعاهایی که در قرآن از قول انبیا و بندگان شایسته خدا نقل گردیده است. آنها آداب عبودیت را بهتر از ما میدانسته و راه و رسم دعا را رعایت میکردند. بنابراین باید از آنان بیاموزیم که چگونه دعا کنیم و چه چیز و چگونه بخواهیم. در این باره از دعاهایی که در تعقیب نمازهای واجب وارد شده، هم چنین دعاهای کمیل، صحیفه سجادیه، مناجات شعبانیه، دعای مکارم الاخلاق و غیره که از مضامین بالایی برخوردار است، استفاده نمایید.

این دعاها در عین ایجاد ارتباط انسان با خدا، معرفت انسان را نیز نسبت به خداوند و خویشتن و جایگاه و ارزش انسانی خود، افزایش میدهد و توجه انسان را از امور کوچک و حقیر به امور ارزشمندتر معطوف میدارد.

این دعاها در عین حالی که درس خداشناسی و معادشناسی به ما میدهد، چگونگی بیان خواسته ها و نحوه نیایش را به ما می آموزاند.

البته دعا آداب خاصی دارد که در استجابت دعا مؤثر است، مانند:

بسم الله گفتن، صلوات فرستادن، اصرار در دعا، نام بردن حاجت و آرزو، همگی را دعا کردن و تنها به فکر خود نبودن،، اجتماع برای دعا، یقین به استجابت دعا، دست بلند کردن و تمجید و ستایش خدا.

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.