بین یاد قیامت و هدف بعثت پیامبران چه ارتباطی وجود دارد؟

پاسخگویان
0 0

4 دقیقه

شما به دنبال این مطالب هستید:

هدف پیامبران نورانی کردن مردم و جامعه و نجات آنان از تاریکی و جهالت است: «لَقَد أَرسَلنا رُسُلنا بِالبَیِّنات وأَنزَلنا مَعَهُم الکِتاب و المیزان لِیَقوم النّاسُ بِالقِسط وأَنْزَلنا الحَدید فیه بأسٌ شدید ومنافِع لِلنّاس ولیعلم اللهُ مَن ینصره ورُسلَه بالغیب إنّ الله قویّ عزیز» حدید/۲۵؛ [همانا ما پیامبران خود را با ادلّه و معجزات به سوی خلق فرستادیم و برایشان کتاب و میزان عدل نازل کردیم تا مردم به راستی و عدالت گرایند و آهن را که در آن هم سختی کارزار و هم منافع بسیار برای مردم است نیز برای حفظ عدالت آفریدیم (از مخزن غیب نازل کردیم) تا معلوم شود چه کسی با ایمان قلبی به معارف غیبی خدا و پیامبر او را یاری خواهد کرد، که خدا بسیار قوی و مقتدر و از یاری خلق بی نیاز است]؛ یعنی هدف پیامبران قیام مردم به قسط و عدل به وسیله بیّنات و میزان است و آهن فقط برای حمایت از کتاب آسمانی است، نه برای تحقق بخشیدن اجباری به این هدف.

عاملی که سبب تحقق این هدف والاست، یاد معاد و روز حساب است؛ زیرا انسان وقتی بداند موجودی ابدی است و هرگز با مردن از بین نخواهد رفت و بپذیرد که همه عقاید، اخلاق و کردارش زنده است و با او ارتباط دارد و احساس کرد که روزی همه آنها ظهور خواهد کرد و او جوابگوی همه عقاید و اخلاق و کردار فاسد و باطل خویش است، بهتر به هدف بعثت پیامبران نزدیک می شود. پس یاد معاد است که این هدف را محقّق می سازد و فراموشی آن موجب تباهی در عقاید و اخلاق و تبه کاری خواهد بود.

شیخ اشراق در معنای سخن پیامبر(ص): «حبّ الوطن من الإیمان» (سفینه البحار ۸/۵۲۵) می گوید: وطن انسان جایی است که از آن جا آمده و به آن جا می رود. پس جای دیگر وطن او به حساب نمی آید. از این رو پیامبران فرمودەاند: شما فرزندان آخرت هستید و به حضور خدا خواهید رفت (مجموعه مصنفات شیخ اشراق ۳/۴۶۲)

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.