بالا بردن حضرت عیسی(ع) بعد از وفات به چه معناست؟

0 135

7 دقیقه

در قرآن کریم، سورة آل عمران آیة 55 می‏فرماید که: عیسی(ع) در گذشت و سپس به سوی خدا بالا رفت (رافعک) اما در تفسیر علماء خواندم که معنای (وفات) مرگ نیست. بلکه به معنای قبض است. قرآن کریم در جاهای متعدد کلمة وفات را به معنای یا به جای کلمة موت استفاده کرده بجز در دو مورد که به معنای خواب استفاده کرده. بنا بر آیات قرآنی و سنت، معانی متعدد وفات چیست؟ و اصلاَ آیا معانی متعدد دارد؟ و این که عیسی مسیح(ع) فوت نکرده بلکه رفع کرده یعنی با جسم و روح به آسمان رفته است و نیز آیا پیامبر دیگری نیز چنین صعودی داشته است؟

پاسخ

(توفی) به طور مفصل در کتب لغت و تفسیر آمده است اما به طور خلاصه (توفی) در لغت عرب معنی جامع و گسترده ای دارد و در مصادیق زیادی به کار می رود که یکی از مصادیق آن میراندن است چنان چه در لسان العرب و صحاح اللغه آمده است: ( توفی فلان و توفاه الله: اذا قبض نفسه )مصداق دیگر آن (به پایان رسانیدن است چنان چه استعمال می شود (توفی المیت) یعنی عمر خود را به پایان رسانید.

با مراجعه به قرآن روشن می شود که معنی واقعی (توفی) اخذ و استیفا و گرفتن است ولی این حقیقت در مصداق های مختلف به صورتهای مختلف واقع می شود: و تحقق آن در مورد انسان به یکی از صورتهای زیر است:

 الف: گرفتن روح از بدن که ملازم با مرگ است.

ب: گرفتن روح از بدن که ملازم با خواب است.

ج: گرفتن انسان از اجتماع بشری و بردن او به عالم دیگر

در مورد اول و دوم قرآن می فرماید: ( اللّهُ یَتَوَفَّی اْلأَنْفُسَ حینَ مَوْتِها وَ الَّتی لَمْ تَمُتْ فی مَنامِها ) [1]

در بخش نخست آیه، به معنی گرفتن روح از طریق مرگ و بخش دوم گرفتن روح از طریق خواب است.

در مورد سوم می‏فرماید 🙁 إِذْ قالَ اللّهُ یا عیسی‏ إِنّی مُتَوَفِّیکَ وَ رافِعُکَ إِلَیَّ وَ مُطَهِّرُکَ مِنَ الَّذینَ کَفَرُوا. ..) [2]

در این آیه شریفه متوفیک به معنی گرفتن انسان از اجتماع بشری و بردن او به عالم دیگر است.

یعنی خداوند متعال حضرت عیسی را از دست مردم نجات داد و بالا برد و از اختلاط با کافران پاک گردانید.

اما این که آیا پیامبر دیگری هم چنین صعودی داشته است باید بگوئیم که دو تن از پیامبران یعنی حضرت خضر(ع) (بنا بر این که آن حضرت را پیامبر بدانیم) و حضرت الیاس(ع) نیز هم اکنون زنده اند و خداوند آنان را هم چنان زنده نگه داشته است و به آنان حیات طولانی در این جهان بخشیده است اگر چه ممکن است این زندگی از طریق صعودی که در مورد حضرت مسیح(ع) قائل هستیم نباشد اما به هر حال آنان نیز دارای حیات طولانی در این جهان در کنار حضرت مسیح(ع) می باشند.

[1] سوره زمر، آیه 42.

[2] آل عمران، آیه 55.                                                                 

منبع: حوزه نت

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.