اگر حضرت آدم(ع) معصوم بود چرا مرتکب گناه شد؟

0 123

5 دقیقه

 ما می دانیم که آدم(ع) نخستین نبی بر روی زمین بود و نیز ما می دانیم که آدم مرتکب یک رفتار اشتباه در آسمان شد که به همین دلیل به زمین برای تنبیه فرستاده شد سؤال من این است که اگر نبی یک انسان پاک دامن و معصوم باشد، چطور ممکن است که آدم(ع) مرتکب اشتباه شده باشد حتی اگر آن اشتباه ترک اولی باشد؟

پاسخ

آن چه که حضرت آدم(ع) انجام داد مخالفت با نهی خداوند متعال از خوردن شجره ممنوعه بود زیرا خداوند متعال فرمود: ( وَ لا تَقْرَبا هذِهِ الشَّجَرَةَ ) یعنی به این درخت نزدیک نشوید! [i]

ولی آدم و حوا به آن درخت نزدیک شده و از میوة آن خوردند.

اما این کار آنها چگونه با عصمت انبیاء سازگار است؟ باید توجه داشت که نهی الهی، بسان امر او بر دو نوع است:

1. مولوی، که آمر و یا نهی کننده از موضع و جایگاه فرماندهی و به صورت قاطع و دستوری و مولویت سخن می گوید و امری را طلب یا از آن نهی می کند. در چنین شرایطی امر و نهی حالت مولوی به خود گرفته و مخالفت با آن حرام و موجب عقاب خواهد بود.

2. امر و نهی ارشادی که امر کننده و یا نهی کننده از موضع پند و اندرز سخن می گوید و می کوشد افراد را از طریق پند و اندرز و تذکر لوازم طبیعی به انجام کاری دعوت یا از انجام آن باز دارند در چنین شرایطی امر و نهی، حالت ارشادی به خود گرفته و پیآمدی جز نتیجه طبیعی عمل، نخواهد داشت و عقابی هم بر آن مترتب نخواهد شد.

در جریان حضرت آدم نهی خداوند از نزدیک شدن به شجره و خوردن از آن یک نهی ارشادی بوده است و مخالفت با آن هیچ منافاتی با مقام عصمت انبیاء نداشته است. و بیرون رانده شدن از بهشت، نتیجه طبیعی آن بوده است و جز این نتیجه، پیآمد دیگری نداشته است در مورد این که نهی حضرت آدم(ع) ارشادی بوده است دلائل و شواهدی در آیات قرآن مجید وجود دارد که می توانید برای آگاهی از آنها به کتب تفسیر مراجعه نمائید.

[i]  سوره بقره، آیه .35                                              

منبع: حوزه نت

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.