طرز تهیه شله مشهدی ؛ مشهورترین نذری مشهد ویژه محرم و صفر

0 85

6 دقیقه

شله مشهدی یکی از غذا های معروف مشهد است که نحوه پخت خودش را دارد.

در ایران ما رسم های زیادی وجود دارد از قبیل : رسم عید نوروز ، ماه های محرم و صفر و … در ماه محرم خانواده های ایرانی برای ادای نذر غذاهای نذری خود غذا درست می کنند که در هر کدام از استان ها غذاهای مخصوص به خودشان را دارند یکی از این استان ها که غذای مخصوص آن برای ماه های محرم و صفر بسیار رایج است مشهد است که غذای شله مشهدی معروف را پخت می کنند و به خورد مهمانان میدهند که شله مشهدی روش پخت خودش را دارد.

آموزش پخت شله مشهدی

مواد لازم

گوشت گوساله (مغز ران) نیم کیلو

نخود ۲ پیمانه

لوبیا رشتی ۱ پیمانه

لوبیاچیتی ۱ پیمانه

لوبیا سفید ۱ پیمانه

ماش ۱ پیمانه

عدس ۱ پیمانه

بلغور گندم ۳ پیمانه

برنج نیمه ۱٫۵ پیمانه

پیاز نیم کیلو

نمک و فلفل قرمز به مقدار لازم

ریشه جوز هندی آسیاب شده ۷۰ گرم

زنجبیل و دارچین ۱ قاشق غذاخوری

فلفل سیاه ۱ قاشق چای‌خوری

هل ساییده کمی

طرز تهیه شله مشهدی:

* ابتدا گوشت را با کمی پیاز و نمک آب‌پز می‌کنیم، وقتی آماده شد آن‌ها را رشته‌رشته می‌کنیم و کنار می‌گذاریم.

* حبوبات را هم قبلاً می‌پزیم و کنار می‌گذاریم.

* بلغور گندم را در آب جوشیده می‌ریزیم و حرارت می‌دهیم که شعله آن کم باشد و فقط ریز بجوشد و مرتب هم می‌زنیم.

* وقتی آماده شد برنج را اضافه می‌کنیم، وقتی برنج هم لعاب داد، سپس حبوبات آماده شده را به آن اضافه می‌کنیم و مرتب هم می‌زنیم وقتی حبوبات کاملا له شد، گوشت‌های رشته شده را می‌ریزیم بعد از مدتی ادویه را با آب گرم مخلوط کرده و به آن اضافه می‌کنیم و مرتب هم می‌زنیم تا غذا کاملا جا بیفتد. بعد آن را با خورش قیمه سرو می‌کنیم.

تذکر مهم در پخت شله مشهدی

در ابتدا قابلمه را زیاد آب کنید تا بعداً آبی به آن اضافه نکنید و اگر لازم داشت، آب جوش اضافه کنیم. در انتها باید مخلوط غلیظی داشته باشیم و غذا آماده است.

شله مشهدی یکی از غذاهای محلی مشهد است که در این شهر فقط با اسم شله شناخته می‌شود. این غذا از خانواده آش‌ها است. مواد اصلی شله مشهدی گوشت، حبوبات و ادویه فراوان است و معمولا برای خوشمزه و مقوی‌تر شدن این غذا، مقداری

مغز قلم گاو به آن اضافه می‌کنند. به دلیل آنکه فرآیند تهیه آن بسیار پر زحمت و پر خرج است، معمولا در خانه‌ها پخته نمی‌شود و همیشه در حجم زیاد و در مناسبت‌های خاص (مخصوصا محرم) و توسط آشپز مخصوص خود تهیه می‌شود. این غذا برای

مشهدی‌ها از اهمیت فراوانی برخوردار است. بد نیست بدانید که عموما در روزهای آخر دهه محرم این غذا پخته می‌شود. پختن شله مشهدی، به تجربه بالا، دقت فراوان و حوصله زیاد نیاز دارد.

آکاایران

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.