هشدار مهم پزشکان در مورد بستنی سنتی

0 29

5 دقیقه

با گرم تر شدن هوا بازار خرید و خوردن بستنی داغ تر میشود . برای همین لزوم نظارت بیشتری بر این بازار حس میشود . معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایران با تاکید بر بار میکروبی بالای شیر‌های سنتی از احتمال وجود تب مالت در بستنی‌های سنتی و دستگاهی خبر داد

 

مهران ولایی معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: بر خلاف تصور عموم افراد، این گروه از لبنیات درواقع همان شیرهای مرجوعی کارخانه‌ها است که به علت داشتن بار میکروبی بسیار بالا و غیرقابل میکروب زدایی بازگشت داده شده و به عنوان شیر سنتی به بازار‌ها عرضه می‌شود.

 

وی افزود: با افزایش روز افزون دمای هوا بهترین بستر رشد میکروب‌ها در انواع محصولات غیر استاندارد علی الخصوص شیرهای فله‌ای دوچندان میشود و به همین علت احتمال وجود میکروب فعال تب مالت در شیر‌های سنتی به ویژه در بستنی‌های سنتی و دستگاهی وجود دارد، زیرا اغلب بستنی های سنتی و قیفی و باز، از شیر‌های سنتی و فله تهیه می‌شوند.

 

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به اینکه نظارت بر توزیع و حتی مجوز دادن به لبنیات سنتی در حیطه اختیارات ما نیست، گفت: این نظارت‌ها بر عهده صنف مربوطه است و بنا بر این ما به عنوان غذا و دارو نمیتوانیم در این حوزه ورود کنیم و در حال حاضر این حوزه به فعالیت کارخانه‌های تولید مواد غذایی، دارویی و داروخانه‌ها نظارت دارد و در بحث فرآورده‌های سنتی ناظر نیست.

 

ولایی اظهار داشت: هیچ یک از فرآورده‌های سنتی برای سنجش بار میکروبی، میزان آلودگی‌های موجود در آن و حتی نوع مواد خارجی مخلوط شده، مورد سنجش غذا و دارو قرار نمی‌گیرد و در اینجا باید خود خانواده ها از مصرف فرآروده‌های فله‌ای و سنتی که هیچ اطمینانی از آن ندارند اجتناب کنند و به جای آن، استفاده از محصولات بسته بندی صنعتی که دارای مجوز سازمان غذا و دارو و برچسب سلامت هستند، توصیه میشود، زیرا در صور وجود حتی کوچکترین مشکل احتمالی در هر یک از این محصولات، قطعا قابلیت پیگری دارد، موضوعی که در هیچ یک از فرآورده‌های دامی سنتی علی الخصوص شیر‌های فله‌ای صدق نمی‌کند.

ایران ناز

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.