آیا اگر کسی بتواند احساسات شهوانی خود را کنترل کند، دیگر ازدواج برای او واجب نیست؟

0 58

4 دقیقه

1- ازدواج، به خودی خود مستحب مؤکد و مورد سفارش اولیاﺀ دین بوده است و دارای حکمتهای فراوانی است، که از جمله آن، موجب آرامش و سکونت زن و مرد و هم باعث تکامل روحی و معنوی ز وج، و موجب بقاﺀ نسل آدمی، و تولید مثل انسانها می باشد.

2- اگر انسان به لحاظ امور جنسی به حرام نیفتد، یعنی به خاطر نداشتن همسر، مثلا نگاه به نامحرم کند و ···) واجب نیست ازدواج کند، اما استحباب و ثواب آن، از میان نمی رود.

3- ائمه اطهار(ع) و پیامبران بزرگوار(ص)، الگوی عملی انسانها بوده اند و ازدواج را سنّت خود تلقی کرده و مردم را بدان تشویق می کردند و بیشتر از هر کس دیگر به حکمتها و مصالح این عمل، آشنا و آگاه بودند. آنان هیچ عمل مستحبی را، فرو گذار نبودند و جز اندکی از پیامبران که در شرایط ویژه ای بودند، همگان تن به ازدواج داده، و آن را محترم شمرده اند.

4- کنترل احساسات جنسی، در مورد حلال فضیلتی محسوب نمی شود، مگر آن که مانع افراط در این وضعیت شود. چون در رعایت غرایز جنسی افراط و تفریط هر دو مذموم می باشند، و راه وسط، همان فضیلت است که عاری از افراط و تفریط است و اولیاﺀ خداوند به همه فضایل آراسته هستند.

5- بعضی گمان کرده اند که کنترل احساسات جنسی، تنها منحصر به صورتی است که انسان مرتکب زنا نشود، در حالی که نگاه به نامحرم و التذاذ به امور نامشروع ··· از امور حرامی هستند که اگر انسان به خاطر نداشتن همسر، مرتکب آنها می شود واجب است که ازدواج نماید. و خلاصه این که منافع ازدواج تنها در امور جنسی خلاصه نمی شو

منبع: حوزه نت

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.