قوانین و احکام متناسب با نوجوان 18 ساله چیست ؟

0 48

4 دقیقه

 از نظر اسلام پسران از سن 15 سالگی به حد تکلیف شرعی رسیده و خداوند متعال از آنان تکالیف و وظایفی را خواسته است و از آن به بعد فرقی بین یک پسر 15 ساله و یک مرد 60 ساله از نظر وظایف و تکالیف شرعی نیست. البته بعضی از احکام بخاطر فقدان موضوع متوجه او ن می گردد، مثلا چون درآمد ندارد خمسی هم برعهده اش نمی آید و یا چون زن ندارد، تامین نفقه آن بر او واجب نیست و… .

بطور کلی معارف اسلامی که متوجه یک فرد مسلمان است به سه بخش تقسیم می شود: 1- بخش اعتقادات که مربوط به باورهای قلبی هر مسلمان است و شامل اعتقاد به توحید، نبوت، معاد، عدل وامامت می باشد. (سایت www.Hawzah.net آمادگی دارد که به سوالات اعتقادی شما پاسخ گوید.)

2- بخش دوم: احکام یا دستورات عملی اسلام است که شامل وظایف واجبی است که هر فرد مسلمان باید در زندگی فردی و اجتماعی خود انجام بدهد و همچنین کارهای حرامی را که باید ترک کند. خوشبختانه تمام این وظایف و تکالیف در رساله عملیه مراجع تقلید آمده است و شما می توانید با مراجعه به سایت آیت الله خامنه ای به آدرس www.Wilayah.Ir/en به تمام وظایفی که با آن سر و کار دارید آشنا شوید.

آیت الله فاضل هم در این رابطه در آدرس زیر استفتاآت خود را آورده اند:

www.Lankarani.com/English/onlinepub/islamic-rules/

3- بخش سوم مسائل اخلاقی است که مربوط به آداب معاشرت است و در کتابهای اخلاقی بیان شده است. برای آگاهی از مسائل اخلاقی کتاب Youth And Moral  نوشته ی Mojtaba, Musavi Lari را مطالعه نمائید. (این کتاب در سایتهای مختلف وجود دارد و شما از طریق جستجو می توانید آنرا بیابید، در صورت عدم دسترسی با ما تماس بگیرید)

منبع: حوزه نت

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.