آیا سندی از قرآن، حدیث، منطق و … که ثابت کند پیامبر (ص) یا اهل بیت (ع) معصوم هستند، وجود دارد؟

0 56

5 دقیقه

 قرآن کریم به نحو مطلق اطاعت از پیامبر خدا (ص) و ائمه (ع) را سفارش میکند [1] و این دلالت دارد که آنان مطلقا خلاف دستور خداوند عمل نخواهند کرد و در سوره نجم می­فرماید پیامبر (ص) جز به وحی و کلام الهی سخن نمی­گوید: *وَ ما یَنْطِقُ عَنِ الْهَوی *‏ إِنْ هُوَ إِلاّ وَحْیٌ یُوحی [2] و هرگز از روی هوای نفس سخن نمی‏گوید! * آنچه می‏گوید چیزی جز وحی که بر او نازل شده نیست! – به آیات اول تا پانزدهم سوره نجم رجوع کنید-

و اما به لحاظ عقلی: پیامبر و امام کسانی هستند که با ملکوت و باطن عالم در ارتباط هستند * وَ کَذلِکَ نُری إِبْراهیمَ مَلَکُوتَ السَّماواتِ وَ اْلأَرْضِ وَ لِیَکُونَ مِنَ الْمُوقِنینَ [3] «و این چنین، ملکوت آسمان­ها و زمین (و حکومت مطلقه خداوند بر آنها) را به ابراهیم نشان دادیم؛ (تا به آن استدلال کند،) و اهل یقین گردد» بنابر این هرگز دچار اشتباه نمی­شوند (زیرا با حقایق ثابت عالم در ارتباط بوده و بر آنان سیطره دارند) و چون باطن گناه را دیده و زشتی و قباحت و مهلک بودن  آن را می­فهمند، هرگز بدان آلوده نمی­شوند؛ مثلا همه ما نسبت به یک سم کشنده که علم به آن داریم، معصوم هستیم، چون هرگز حتی هوس خوردن آن را نخواهیم کرد.

[1] – سوره نسا، آیه59* یَأَیهَُّا الَّذِینَ ءَامَنُواْ أَطِیعُواْ اللَّهَ وَ أَطِیعُواْ الرَّسُولَ وَ أُوْلیِ الْأَمْرِ مِنکمُ‏ْ  فَإِن تَنَازَعْتُمْ فیِ شیَ‏ْءٍ فَرُدُّوهُ إِلیَ اللَّهِ وَ الرَّسُولِ إِن کُنتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَ الْیَوْمِ الاَْخِرِ  ذَالِکَ خَیرٌْ وَ أَحْسَنُ تَأْوِیلاً * ای کسانی که ایمان آورده‏اید! اطاعت کنید خدا را! و اطاعت کنید پیامبر خدا و اولو الأمر [اوصیای پیامبر] را! و هر گاه در چیزی نزاع داشتید، آن را به خدا و پیامبر بازگردانید (و از آنها داوری بطلبید) اگر به خدا و روز رستاخیز ایمان دارید! این (کار) برای شما بهتر، و عاقبت و پایانش نیکوتر است.

[2] – سوره نجم آیه  3 و 4.

[3] – سوره انعام ، آیه 75

منبع: حوزه نت

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.