آیا نزول انجیل و تورات هم مانند قرآن در دو مرحله صورت گرفته است یا خیر؟

0 20

6 دقیقه

 قرآن کریم در مورد تورات می فرماید: * قَالَ یَمُوسیَ إِنیّ‏ِ اصْطَفَیْتُکَ عَلیَ النَّاسِ بِرِسَالَتیِ وَ بِکلََامِی فَخُذْ مَا ءَاتَیْتُکَ وَ کُن مِّنَ الشَّکِرِینَ * وَ کَتَبْنَا لَهُ فیِ الْأَلْوَاحِ مِن کُلّ‏ِ شیَ‏ْءٍ مَّوْعِظَةً وَ تَفْصِیلًا لِّکلُ‏ِّ شیَ‏ْءٍ فَخُذْهَا بِقُوَّةٍ وَ أْمُرْ قَوْمَکَ یَأْخُذُواْ بِأَحْسَنهَِا  سَأُوْرِیکمُ‏ْ دَارَ الْفَاسِقِینَ [1]  (خداوند) فرمود: «ای موسی! من تو را با رسالت­های خویش، و با سخن‏گفتنم (با تو)، بر مردم برتری دادم و برگزیدم پس آنچه را به تو داده‏ام بگیر و از شکرگزاران باش!» * و برای او در الواح اندرزی از هر موضوعی نوشتیم و بیانی از هر چیز کردیم- «پس آن را با جدّیت بگیر! و به قوم خود بگو: به نیکوترین آنها عمل کنند! (و آنها که به مخالفت برخیزند، کیفرشان دوزخ است) و بزودی جایگاه فاسقان را به شما نشان خواهم داد!»

و هم فرمود : وَ لَمَّا سَکَتَ عَن مُّوسیَ الْغَضَبُ أَخَذَ الْأَلْوَاحَ  وَ فیِ نُسْخَتهَِا هُدًی وَ رَحْمَةٌ لِّلَّذِینَ هُمْ لِرَبهِِّمْ یَرْهَبُونَ [2]   هنگامی که خشم موسی فرو نشست الواح (تورات) را برگرفت و در نوشته‏های آن، هدایت و رحمت برای کسانی بود که از پروردگار خویش می‏ترسند (و از مخالفت فرمانش بیم دارند).

و هم فرمود: * إِنَّا أَنزَلْنَا التَّوْرَئةَ .. [3] «ما تورات را نازل کردیم..» که ظاهر آن دلالت دارند که تورات در یک مرحله نازل شده است.

در مورد جزئیات کیفیت نزول انجیل بر حضرت مسیح قرآن کریم ساکت است تنها در سوره مائده آیه 46 اشاره دارد که انجیل نیز کتاب مستقل بوده است و ظاهر آن است که نازل شدن انجیل هم به یک باره بوده است.

[1] – سوره اعراف، آیه 144 و 145.

[2] – سوره اعراف آیه 154.

[3] – سوره مائده آیه 44  * إِنَّا أَنزَلْنَا التَّوْرَئةَ فِیهَا هُدًی وَ نُورٌ  یحَْکُمُ بهَِا النَّبِیُّونَ الَّذِینَ أَسْلَمُواْ لِلَّذِینَ هَادُواْ وَ الرَّبَّنِیُّونَ وَ الْأَحْبَارُ بِمَا اسْتُحْفِظُواْ مِن کِتَابِ اللَّهِ وَ کَانُواْ عَلَیْهِ شهَُدَاءَ  فَلَا تَخْشَوُاْ النَّاسَ وَ اخْشَوْنِ وَ لَا تَشْترَُواْ بَِایَاتیِ ثَمَنًا قَلِیلًا  وَ مَن لَّمْ یحَْکُم بِمَا أَنزَلَ اللَّهُ فَأُوْلَئکَ هُمُ الْکَافِرُونَ * ما تورات را نازل کردیم در حالی که در آن، هدایت و نور بود و پیامبران، که در برابر فرمان خدا تسلیم بودند، با آن برای یهود حکم می‏کردند و (همچنین) علما و دانشمندان به این کتاب که به آنها سپرده شده و بر آن گواه بودند، داوری می‏نمودند. بنا بر این، (بخاطر داوری بر طبق آیات الهی،) از مردم نهراسید! و از من بترسید! و آیات مرا به بهای ناچیزی نفروشید! و آنها که به احکامی که خدا نازل کرده حکم نمی‏کنند، کافرند.

منبع: حوزه نت

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.