نشانه های علاقه مندی نوزاد به مادر

0 14

14 دقیقه

بعد از تولد نوزادتان و قبل از اینکه فرزندتان شروع به حرف زدن کند و خودش این را به شما بگوید، نشانه‌ها و علائمی وجود دارد که می‌شود از روی آنها فهمید که کودک تان عاشق شماست.

 

این نشانه‌ها در دوران نوپایی و بعد از آن هر بار تغییراتی خواهد کرد که بهتر است در مورد آنها نیز اطلاعاتی داشته باشید. در این مطلب می‌توانید با برخی از این علائم و نشانه‌ها در دوران شیرخوارگی و نوپا کودک تان آشنا شوید.
کودک تان برای نشان دادن علاقه‌ اش به شما لبخند می‌ زند تا نشان بدهد که چقدر دوست تان دارد.
 
تشخیص بوی شما
نوزادتان بوی شما را تشخیص می‌دهد و در انتخاب بین چند نوع گل خوش‌بو و بلوزهای عرق‌ کرده و کثیف شما، کودک هر بار بلوز شما را انتخاب می‌کند. حتی نوزاد یک هفته‌ ای هم سرش را به سمت پد سینه‌ای که با شیر مادرش خیس شده برمی‌گرداند. برای نوزادتان ‌هیچ چیز خوش‌بوتر از شما نیست.
 
خیره شدن به چشمان شما
نوزادان نگاه کردن به صورت آدم‌ها را دوست دارند و صورت شما، صورت محبوب و مورد علاقهٔ اوست و نگاه پرشور کودک تان، یک غریزهٔ بقای نهادینه‌ شده است که برای جذب عشق و توجه مراقبان کودک طراحی شده است. اما این نگاه شروع عشق او به شما هم هست و کودک تشخیص می‌دهد که شما چقدر در زندگی‌اش مهم هستید.
 
لبخند زدن به شما
کودک تان برای نشان دادن علاقه‌ اش به شما لبخند می‌ زند تا نشان بدهد که چقدر دوست تان دارد. اما اولین باری که کودک تان بالاخره یک لبخند واقعی می‌زند، مطمئناً برایتان فراموش‌نشدنی است.
 
حرف زدن با شما
اولین غان و غون‌های کودک با شما خواهد بود، زیرا او صحبت کردن را از خودش شروع نمی‌کند. کودک از این شکل ابتدایی زبان که یک گفت‌وگوی اولیه است برای تعامل با شما استفاده می‌کند و شما هم مطمئناً خوب می‌دانید چطور پاسخ بدهید. هر دوی شما با این کار زمینه و زیرساخت یک گفت‌وگوی واقعی در آینده را فراهم می‌کنید.
 
دلبستگی به شما
کودک تان می‌خواهد شما کنارش باشید. حدوداً از اواسط سال اول زندگی کودک متوجه می‌شوید که ازغیبت شما ناراحت می‌شود. وقتی پا از اتاق بیرون می‌گذارید ممکن است صورتش در هم برود یا گریه کند و وقتی برمی‌گردید لبخند می‌زند و این علامت دلبستگی رو به افزایشش به شماست.
 
شریک شدن در علایق شما
خواه منظرهٔ چراغ‌های روشن برای یک جشن باشد و خواه لباس‌های کثیف، اگر شما به آن نگاه کنید کودک تان هم همان کار را خواهد کرد. این رفتار که توجه مشترک نامیده می‌شود می‌تواند از وقتی کودک تان فقط چند ماه دارد هم شروع شود، اما در فاصلهٔ ۹ تا ۱۲ ماهگی برجسته‌تر و مشخص‌تر می‌شود. این نشانهٔ آن است که کودک تان وابستهٔ شماست و به چیزی که مورد توجه شما واقع شده توجه می‌کند و برایش ارزشمند است.
 
پناه بردن به شما
کودک تان در برخی شرایط احتمالاً از شما به عنوان سپر استفاده می‌کند. پس تعجب نکنید اگر کودک تان هنگام دیدن یک غریبه، ‌خودش را در آغوش شما پنهان کرد. اضطراب حضور غریبه یا اضطراب جدایی یک مرحله ٔ طبیعی از رشد است. پناه آوردن به شما برای محافظت نیز به معنای آن است که کودک تان شما را دوست دارد و می‌داند شما او را در امنیت نگه می‌دارید.

نشانه‌های عشق کودک نوپای تان به والدین:
بعد از یک سالگی کودک شما وارد دوران نوپایی خود خواهد شد. رفتار کودک در این ماه‌ها رشد می‌کند و نحوهٔ برخورد و تربیت شما، ارتباط سالم او با دنیای اطرافش را بیشتر خواهد کرد. در میان این رفتارهای کودک شما روزبه‌روز و کم‌کم مطمئن‌تر می‌شوید که کودک تان عاشق شماست. در این مطلب می‌توانید با چند علامت که نشان می‌دهد کودک نوپایتان عاشق شماست آشنا شوید.
صورت شما را بازتاب می‌دهد
حالات صورت شما برای کودک تان بسیار خواستنی و در واقع واگیردار است. به همین دلیل است که وقتی شما لبخند می‌زنید او هم لبخند می‌زند و وقتی شما ترسیده‌اید او نگران به نظر می‌رسد. این گونه رفتارهای بازتابی از دورهٔ نوزادی شروع می‌شود اما در فاصلهٔ ۹ تا ۱۸ ماهگی به میزان چشمگیری افزایش می‌یابد که شما می‌توانید در لحظات زیادی نظاره‌گر آنها باشید.
 
به رفتار شما نگاه می‌کند
جهان می‌تواند برای کودک تان جای گیج‌ کننده و غافلگیرکننده‌ای باشد. کودک یک سالهٔ شما به رفتار و نحوهٔ عملکرد شما نگاه می‌کند و به آن واکنش نشان می‌دهد. او از واکنش‌های شما برای فهم و درک دنیای پیرامونش استفاده می‌کند. کودک تان شما را دوست دارد و به نظرتان اعتماد خواهد داشت.
 
رفتار شما را تقلید می‌کند
کودک نوپای شما نیز احتمالاً تلاش می‌کند مثلاً در را با کلیدهای شما باز کند و موهایش را جلوی آینه مثل شما مرتب می‌کند. تقلید کردن از کسی یکی از ساده‌ ترین شکل‌های تعریف و تملق از آن شخص است، اما برای کودکان نوپا، ‌این کار شکل صادقانه‌ای از احترام و عشق به شماست.
 
با شما تعامل و ارتباط برقرار می‌کند
گفت‌وگوی دوطرفه‌ای که از سال اول زندگی کودک تان شروع شد اکنون بسیار پیشرفته‌تر شده است. کودک نوپای شما حالا می‌خواهد به سؤالات تان جواب بدهد، ‌واکنش شما را به کارهایی که انجام می‌دهد ببیند و نظرش را به زبان خودش به شما بگوید. این رفتار که توجه اجتماعی دوجانبه نامیده می‌شود علامت وابستگی و اعتماد کودک به شماست.
 
از شما به عنوان پناهگاه استفاده می‌کند
در یک محیط جدید، ‌کودک نوپایتان بین کشف و کاوش محیط اطراف و برگشتن نزد شما در رفت‌وآمد است و این نشانه‌ای قطعی از اعتماد و پیوندش به شماست. شما برای او جایی امن و اطمینان‌بخش هستید که همواره می‌تواند به آن بازگردد.
به عنوان مثال اگر در پارک راه می‌روید و ناگهان یک سگ به سوی کودک تان بدود. او دست‌هایش را بلند می‌کند تا شما بغلش کنید و او را نزدیک خودتان نگه دارید. این اعتماد به شما برای کمک، راهی برای نشان دادن عشقش است.
 
خواستار تسلی یافتن از طرف شماست
یک کودک نوپا ممکن است دستش را بلند کند تا شما بتوانید زخم آن را ببوسید یا ممکن است بعد از اینکه روی پله‌ها به زمین خورد گریه کند تا شما بغلش کنید. او می‌داند که می‌تواند برای تسکین و دلداری به شما اطمینان کند و به اندازه‌ای به شما اعتماد دارد که وقتی به این تسکین نیاز داشته باشد آن را به شما بفهماند.
با دانستن این موارد احتمالاً خیال تان کمی راحت‌تر شده است، زیرا حالا مطمئن هستید که فرزندتان عاشق شماست. شاید بهتر است قدر این عشق را بدانید و برای رشد، شکوفایی بیشتر و پرورشش همچنان به خوبی قبل وقت بگذارید.

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.