در برخورد با حوادث تلخ ،چه كنيم؟

0 19

6 دقیقه

در سر يك سفره ممكن است هم ترشي و فلفل قرار دهند و هم شيريني و مربا ؛ كودكان از شيريني و حلواي سفره لذت مي برند ، و فلفل و ترشي را بي مورد مي دانند ، اما بزرگ ترها هر دو را در سفره لازم مي دانند.

 

حوادث تلخ نيز بركاتي دارد،از جمله:
1- توجه انسان را به خدا بيشتر مي كند .
2- انسان را سنجيده و استعدادهاي او را شكوفا مي سازد.
3- كفاره گناهان و لغزش هاي او مي شود.
4- قدر نعمت ها بيشتر شناخته مي شود .

انسان ها در برابر حوادث سه گروهند:
چنانكه كودك همين كه لب به فلفل و پياز و ترشي مي گذارد ناراحت مي شود ، نوجوان تحمل مي كند و والدين او پول مي دهند و فلفل و ترشي را مي خرند. قرآن مي فرمايد: گروهي همين كه دچار سختي مي شوند ،جيغ مي زنند ، (اذا مَسه الشَر جَزوعا ) (1). گروهي صبر مي كنند ،(و بَشِر الصابرين الذين اذا أصابَتهم مٌصيبه قالوا اِنا لله و انا اليه راجِعون ) (2). و گروهي به استقبال سختي ها مي روند.(و منهم مَن يَنتظر ) (3).

كساني نزد پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله و سلم مي آمدند تا آنان را به جهاد و جبهه جنگ اعزام كند ،حضرت مي فرمود: اسب و شمشير ندارم تا شما را مجهز كنم آنان گريه مي كردند كه چرا به جبهه نرفتند .از سختي ها و حوادث تلخ مي توان با تدبير و صبر و استمداد از خداوند،بهترين استفاده را برد.

همان گونه كه مي توان از ليموي ترش،شربت ليموناد ساخت. آري، اگر انسان آشپز ماهري باشد ،حتي از پوست پرتقال هم مربا درست مي كند. امروزه حتي از زباله ها استفاده بهينه مي كنند .

حضرت زينب عليه السلام با سخنراني خود در كاخ ستمگران ، از اسارت خود در كوفه و شام آن گونه استفاده كرد كه پايه هاي رژيم اموي را لرزاند .در مسجد شام ، امام سجاد عليه السلام بر بالاي منبر رفت و رژيم بني اميه را به شدت استيضاح كرد . يزيد براي آن كه صداي امام را خاموش كند ، به مؤذن دستور داد كه با صداي بلند اذان بگويد تا شايد سخنراني امام سجاد علي السلام قطع شود ، ولي امام عليه السلام از همين صحنه نيز استفاده كرد و جملات اذان را آن گونه تفسير كرد كه بر مسجد لرزه افتاد ، بخصوص پس از گفتن « أشهد أن محمداً رسول الله » فرمود : اي يزيد ! اين محمد جد من است يا جد تو ؟ ! آيا اين اٌسرا از نسل او نيستند ؟هنگامي كه امام كاظم عليه السلام را به زندان انفرادي بردند ، فرمود : چه جاي خوبي براي عبادت است ؟ ! بسياري از علما ، كتاب هاي خود را در شرايط سخت و در زندان و تبعيدگاه ها نوشته اند .

منابع:
1- سوره معارج ، آيه 20
2- سوره بقره ، آيه 154-155
3- سوره احزاب ، آيه 23
(کتاب پرسش هاي مهم پاسخهاي کوتاه.حجه الاسلام قرائتي سوال45)

 

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.