لطفاً تمام مسائل در مورد نماز شب را که می دانید و معتبر است برایم بیان کنید

0 78

8 دقیقه

پاسخ اجمالی:

نماز شب یکی از عبادت ها و نمازهای پرفضیلتی است که بعد از نیمه شب و به دور از هر گونه ریا و تظاهر و خودنمایی انجام می شود. نماز شب ۱۱ رکعت است. هشت رکعت به صورت نماز دو رکعتی؛ مانند نماز صبح ، ولی به نیت نماز شب خوانده می شود. بعد دو رکعت به نیت نماز شفع ، سپس یک رکعت نماز به نیت وتر خوانده می شود. مجموع این یازده رکعت را به دو صورت مختصر و طولانی می توان خواند.

 

پاسخ تفصیلی:

نماز شب یکی از عبادت ها و نمازهای پرفضیلتی است که در آیات و روایات سفارش زیادی به آن شده است . با نماز در دل شب و به هنگام سحر و فرو نشستن غوغای زندگی مادی ، حالت توجه و نشاط خاصی به انسان دست می دهد که بی نظیر است . به همین دلیل دوستان خدا همیشه آخر شب را برای راز و نیاز انتخاب می کنند؛ چرا که در این شرایط آرام و دور از هر گونه ریا و تظاهر و خودنمایی و توأم با حضور قلب، حالت توجهی به انسان دست می دهد که فوق العاده روح پرور و تکامل آفرین است. به همین جهت است که قرآن کریم ، به نماز شب خوان وعده مقام محمود داده است : “وَمِنَ اللَّیْلِ فَتَهَجَّدْ بِهِ نَافِلَةً لَّکَ عَسَیٰ أَن یَبْعَثَکَ رَبُّکَ مَقَامًا مَّحْمُودًا”؛[1] و پاسی از شب را (از خواب برخیز، و) قرآن (و نماز) بخوان! این یک وظیفه اضافی برای تو است؛ امید است پروردگارت تو را به مقامی در خور ستایش برانگیزد”!

کیفیت خواندن نماز شب

نماز شب ۱۱ رکعت است. هشت رکعت به صورت نماز دو رکعتی؛ مانند نماز صبح ، ولی به نیت نماز شب خوانده می شود. بعد دو رکعت به نیت نماز شفع ، سپس یک رکعت نماز به نیت وتر خوانده می شود. مجموع این یازده رکعت را به دو صورت مختصر و طولانی می توان خواند.

روش مختصر:

در این روش ، در یازده رکعت تنها به سوره حمد (بدون سوره ) می توان بسنده کرد.

روش طولانی :

در این شیوه در هر رکعت از هشت رکعت ابتدایی ، نخست سوره حمد، سپس یک سوره (سوره های متعددی مانند کافرون ، توحید و… که سفارش شده است) را می خوانیم . البته در برخی روایات حتی به خواندن ده بار سوره توحید سفارش شده است .

در دو رکعت نماز “شفع “، بهتر است در رکعت اول بعد از قرائت سوره حمد، سوره “فلق” خوانده شود و در رکعت دوم بعد از حمد سوره “ناس ” را بخوانیم .

در یک رکعت “وتر” بعد از سوره حمد، نیز بهتر است سه بار سوره توحید به تنهایی ، یا سه بار سوره توحید به همراه فلق و ناس را بخوانیم و می توان تنها به یک سوره توحید بسنده کرد و دست ها را به قنوت بالا برد.

قنوت :

قنوت نماز وتر، یکی از مستحبات پر فضیلت است و سفارش شده است که آن را طولانی کنیم . در روایتی از پیامبر اکرم آمده است : “هر کس در دنیا قنوت نماز وترش طولانی تر باشد، در موقف قیامت راحت تر است” .[2] در قنوت ابتدا در حق چهل مؤمن و یا به طور کلی برای مؤمنان دعا می کنیم؛ مثلاً می گوییم: “اللهم اغفر لفلان (به جای گفتن “فلان ” نام شخصی که می خواهد برایش دعا کند را می گوید) یا اللهم اغفر للمؤمنین و المؤمنات” سپس هفتاد مرتبه می گوییم : “استغفر الله ربی و اتوب الیه ” بعد هفت مرتبه می گوییم : “هذا مقام العائذ بک من النار”، سپس سی صد مرتبه می گوییم : “العفو” و بعد از آن می گوییم : “رب ّ اغفرلی و ارحمنی و تب علی ّ انک انت التواب الغفور الرحیم ” بعد به رکوع و سپس به سجده رفته و تشهد و سلام می دهیم . البته دعاها و ذکرهای مستحبی فراوانی در میان اذکار نماز شب و رکعات آن وجود دارد که مستحب است .

برای آگاهی بیشتر رجوع کنید به:

1. نمایه: اهمیت و آثار نماز شب و حکم قضاء آن، سؤال 2859 (سایت: 3094).

2. مفاتیح الجنان ، مرحوم شیخ عباس قمی .

[1] اسراء، ٧٩.

[2] طباطبایی یزدی ، محمد کاظم، عروة الوثقی ، ج ۱، ص ۵۴۴- ۵۴۵، دارالتفسیر.

منبع: حوزه نت

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.