علت تفاوت دیه زن با مرد برای چیست ؟

0 26

4 دقیقه

 با سلام. در پاسخ به این سوال که چرا دیه زن نصف دیه مرد است گفته شده که اغلب فعالیت های اقتصادی بر دوش مرد گذاشته شده و اگر مردی فوت شود فشار بیشتری بر زن و فرزندان می آید و … حال این سوال در ذهن من بوجود آمد که اگر زنی نان آور خانه باشد و فعالیت های اقتصادی خانواده بردوش او باشد که در این عصر این مطلب بسیار رایج است باز هم دیه زن نصف دیۀ مرد است؟

پاسخ

ممکن است گفته شود که در عصر حاضر، زنان، هم دوش مردان به فعالیت‏های اقتصادی اشتغال دارند و در تأمین مخارج زندگی با مرد شریک هستند، پس دلیلی بر کم بودن دیۀ آنها در عصر کنونی وجود ندارد.

در پاسخ به این اشکال می‏توان گفت: اولاً: دیه زن در همه جا نصف دیه مرد نیست؛نصف بودن دیۀ زن نسبت به مرد مادامی است که دیه به میزان یک سوم (ثلث) نرسد و الاّ دیۀ مرد و زن در کمتر از ثلث با هم مساوی است. لذا اگر دلیل نصف بودن دیۀ زن، مسئلۀ نقص او بود، باید همه جا دیۀ او نصف دیۀ مرد می‏شد.[1]

ثانیاً: اگر برای گروهی قانونی تشریع شده است، قانون باید بیشترین جمعیت آماری را در بر بگیرد. اگر یکی از حکمت های نصف بودن دیه زن نسبت به مرد، انجام فعالیت های اقتصادی توسط مرد است، این حکمت با توجه به اغلب جامعه بیان شده است. بله! احیاناً زنانی پیدا می شوند که وظیفه های اقتصادی خانواده را تحمل می کنند، ولی این باعث نمی شود که قانون به این علت،حذف شده یا تغییر کند.

برای دیدن نمایه های مربوط، به آدرس های ذیر مراجعه کنید:

1. سؤال 117 (سایت: 2379) (تفاوت دیه زن و مرد در اسلام).

2. تفاوت دیه زن و مرد

[1] با استفاده از سؤال 117 (سایت: 2379).             

منبع: حوزه نت

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.