در مورد پیامبر اعظم و ماریه همسر آن حضرت توضیح می دید؟

0 25

9 دقیقه

 با سلام در مورد پیامبر اعظم و ماریه همسر آن حضرت توضیح می دید؟ جریان چیه که بعضی ها می گن پیامبرضعیف النفس بوده؟ خدا لعنتشون کنه زودی جواب بدید لازممه یا علی

پاسخ

پیامبر گرامی اسلام(ص) در سال ششم هجری تصمیم گرفتند رسالت جهانی خویش را اعلام کنند و همه مردم مناطق مختلف جهان را به اسلام دعوت نمایند، و لذا گروهی از مسلمانان را به عنوان نماینده به سوی حاکمان و پادشاهان آن روز جهان اعزام فرمودند و به هر یک نامه ای نوشته و آنان را به اسلام دعوت کردند و اعلام کردند که اگر مسلمان بشوید سالم مانده و بر حکومت خود ابقاء خواهید شد مضون همه نامه ها تقریبا همین بود.

در همین راستا حاطب بن ابی بلتعه به سوی مصر حرکت کرد تا نامه پیامبر(ص) را به مقوقس حاکم اسکندریه تسلیم نماید. او نامه پیامبر را گرفت و پس از خواندن نامه، آن را در جایگاهی از عاج قرار داد و بر آن مهر زد و به کنیز خود داد تا از آن محاظفت نماید. سپس با احترام به نامه پیامبر(ص) جواب داد که: «ما می دانستیم پیامبری باقی مانده و فرستاده ات را گرامی داشتیم» مقوقس همراه آن نامه دو کنیز برای پیامبراکرم(ص) هدیه فرستاد که یکی ماریه قبطیه بود و دیگری خواهر وی به نام «سیرین» و غلامی نیز به نام جریح را مأمور کرد که خدمتگزار آنان باشد. حاکم اسکندریه هر چند با ادب و احترام جواب پیامبر را داد و با احترام تمام فرستاده پیامبر(ص) را باز گرداند ولی اسلام را نپذیرفت.ماریه از حفن از منطقه ایضنا بود. وی گرچه غیر مسلمان ولی از اهل کتاب بود از این رو پیامبر هدیه مقوقس را پذیرفت.

 

انتخاب ماریه

ماریه که برخی وی را دختر شمعون دانسته اند به دست رسول گرامی(ص) مسلمان شد و حضرت وی را به عنوان همسر خود برگزید و خواهرش سیرین را به ازدواج حسان بن ثابت شاعر و ادیب معروف در آورد که از وی دارای فرزندی به نام عبدالرحمن گردید. ماریه که شاید بتوان گفت همان نام مریم می باشد از قبیله «قبطیه» درمصر می باشد و لذا به «ماریه قبطیه» معروف است.در وصف ماریه نوشته اند: «کانت بیضاء جعدة جمیلة؛ او سفید نیکو و دارای موهای مجعد و پیچیده بود» که باعث اعجاب و شگفتی پیامبر اکرم(ص) گردید، او پس از اینکه مسلمان شد انسانی شریف، متدین و مقید به آداب دینی بود.ماریه قبطیه بسیار مورد توجه و احترام پیغمبر اکرم(ص) بوده، او در جمع همسران رسول اکرم(ص) بعد از حضرت خدیجه(ع) دومین خانمی بود که از آن حضرت صاحب فرزند شد و همین نیز حساسیت زنانه برخی از همسران پیامبر اکرم(ص) را برانگیخت و افرادی مانند عایشه دختر ابوبکر و حفصه دختر عمر آشکارا به وی رشک می بردند و از سر حسادت به ناروا وی را متهم می کردند!!

برای مطالعه بیشتر به لینک های زیر مراجعه نمایید:

ماریه همسر پیامبر(ص) مادر ابراهیم

ماریه ، بنت سعد

اما درباره ضعیف النفس خواندن پیامبر (ص) باید گفت که اولا سوال شما مقداری نامفهوم است و اشاره به سبب یا واقعه ای که بر طبق آن پیامبر (ص)را ضعیف النفس خوانده اند نکرده اید اما به استناد قرآن کریم و روایات معصومین برترین خلائق و رحمة للعالمین که از هر حیث کامل و جامع بودند پیامبر عظیم الشان اسلام است و این گونه مطالب به چهره پیامبر(ص)خدشه ذای وارد نمی سازد.آیا انسانی که ضعیف النفس است می تواند این همه تحول ایجاد کند و پس از سالیان درازی خیل پیروان و شیفتگان او بیشتر و بیشتر شود و بیش از یک میلیارد و نیم شیفته و دارد که تنها مسلمانان جهان می باشند اما در میان غیر مسلمانان نیز بسیار مورد احترام است .توانایی وجودی چه کسی تا این اندازه است که بتواند چنین تغییراتی را به وجود آورد؟به علاوه آیا قابل تصور است که انسانی که به امیر المومنین می فرماید اگر در دست راستم خورشید و در دست چپم ماه را قرار دهند تا از ابلاغ امر الهی دست بردارم هرگز این کار را نخواهم کرد ….[1]

[1] بحار الانوار،ج9،ص143

منبع: حوزه نت

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.