چشمه های بهشتی که نامشان در قرآن آمده است؟

0 91

4 دقیقه

فقط یک نام در قرآن است که به نام چشمه ای در بهشت است، چشمه‏ای در بهشت که نامش سلسبیل است» پر می‏شود (عینا فیها تسمی سلسبیلا)[1]. «سلسبیل» نوشیدنی بسیار لذیذی را می‏گویند که به راحتی در دهان و گلو جاری می‏شود و کاملا گواراست. البته اوصاف زیادی برای چشمه در قرآن ذکر شده است از جمله: «همان چشمه‏ای که مقرّبان از آن می‏نوشند» (عینا یشرب بها المقربون).[2]

«از چشمه‏ای که بندگان خاص خدا از آن می‏نوشند، و از هر جا بخواهند آن را جاری می‏سازند»! (عینا یشرب بها عباد الله یفجرونها تفجیرا).[3] «از چشمه‏ای بسیار داغ به آنها می‏نوشانند» (تسقی من عین آنیة).[4] «در آن چشمه‏ای جاری است» (فیها عین جاریة).

چشمه‏ای که مطابق میل بهشتیان به هر طرف که بخواهند جریان پیدا می‏کند، و نیازی به شکافتن نهر و ساختن بستر ندارد[5]. قرآن کریم می فرماید:« عَیناً یشرَبُ بِها عِبادُاللّهِ یفجِّرونَها تَفجِیراً؛ چشمه هایی که بندگان خاص و مخلص خدا از آن می نوشند و از هر کجا بخواهند آن را جاری می گردانند». درباره نوشیدنی دو گروه ممتاز ابرار و نیکان که به مقام قرب الهی رسیده اند خداوند فرموده است:ابرار و نیکان، از جایی می نوشند که نوشیدنی آن ها با عطر خوشمزه ای آمیخته شده است[6].

قرآن کریم، درباره ی چشمه سار نوشیدنی«مقرّبان» فرموده است:«عَیناً یشرَبُ بِها المُقرَّبونَ»[7].

[1] سوره انسان/آیه18

[2] سوره مطففین/آیه 28

[3] سوره انسان/آیه 6

[4] سوره غاشیه/آیه5

[5] سوره غاشیه/آیه12

[6]سوره ی دهر،آیه / 6 و 7  

[7] سوره ی مطففین،آیه /28

منبع: حوزه نت

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.