چرا مدتی است هر چه دعا می کنم مستجاب نمی شود. مادرم که از من راضی است و پدرم هم که در قید حیات نیست.

0 61

8 دقیقه

دعا جانشین عمل نیست و نمی توان بدون عمل و تنها با دعا به مقصود رسید، یعنی معنای امر کردن خداوند به بندگان که دعا کنید؛ این نیست که قوای خود را تعطیل کنید. بلکه دعا باید همراه با اقدام باشد.

البته پیدا کردن حالت دعا بسیار موضوعیت دارد؛ اگر کسی در دعا کردن حال معنوی پیدا کرد توفیقی است که نصیب هر کس نمی شود، مولوی عارف و شاعر بزرگ ایران داستانی نقل می کند[1] که خلاصه آن این است که: مردی بسیار دعا و گریه می کرد، شبانگاهی شیطان به او گفت: این همه «یا الله یا الله» گفتی، آیا خداوند حتی یک لبیک به تو گفت؟ مرد از این پیام دل آزرده شد و آن را باور کرد و دست از دعا و نیایش برداشت، چرا که می دید این اعمال سودی ندارد و خداوند به او اقبال نکرده است. یک شب ندای آسمانی او را متوجه اشتباهش کرد و به او گفت: همین که توفیق پیدا می کنی و «یا الله یا الله» می گویی این نتیجه لبیک گفتن ما است اگر ما لبیک نگوییم هرگز تو این حال معنوی را پیدا نمی کنی زیرا هر «یا الله» تو لبیک ماست و خود دعا کردن، یک ذخیره ای معنوی برای آخرت می باشد.

مطلب دیگر اینکه: بعضی دعاها به خاطر رعایت مصلحت خود دعا کننده روا نمی شود چون انسان به همه وجوه یک عمل احاطه علمی ندارد و ای بسا اموری را می خواهد که به ضرر او هستند، قرآن کریم در این مورد می فرماید: «وَ یدْعُ الْانسَانُ بِالشرَّ دُعَاءَهُ بِالخْیرْ وَ کاَنَ الْانسَانُ عجَولًا؛ انسان(بر اثر شتابزدگی)، بدی ها را طلب می کند آن گونه که نیکی ها را می طلبد و انسان، همیشه عجول بوده است!»[2] و نیز می فرماید: «وَ عَسیَ أَن تَکْرَهُواْ شَیئا وَ هُوَ خَیرْ لَّکُمْ وَ عَسیَ أَن تُحِبُّوا شَیئا وَ هُوَ شَرٌّ لَّکُمْ وَ اللَّهُ یعْلَمُ وَ أَنتُمْ لَا تَعْلَمُونَ؛ چه بسا چیزی را خوش نداشته باشید، حال آن که خیرِ شما در آن است. و یا چیزی را دوست داشته باشید، حال آنکه شرِّ شما در آن است. و خدا می داند، و شما نمی دانید.»[3] و گاهی زمان استجابت در وقت دیگری است و آن زمانی که دعا می کند به مصلحت دعا کننده نیست.

همان گونه که خودتان گفتید مادرتان زنده و از شما راضی است اما با توجه به این که پدرتان در قید حیات نیست بر اساس روایات معصومان(ع) چه بسا افرادی در زمان حیات پدر و مادر عاق والدین نمی شوند؛ اما پس از مردنشان مورد عاق قرار می گیرند. بنابر این نباید از او غافل باشید، بلکه برای وی زیاد دعا کنید و تا جایی که امکان دارد، خیرات برای شادی روح ایشان بفرستید، بلکه آن را در اولویت کارهایتان قرار دهید؛ حتی به خواندن یک فاتحه هم که شده ایشان را یاد کنید و هم چنین بسیار به فکر مادرتان باشید مطمئنا بعد از مدتی نتیجه خوب این کارتان را خواهید گرفت.

نتیجه این که گرچه رعایت حقوق والدین و صلۀ رحم و دوری از گناه و توبه و… از شرایط استجابت دعا است، اما باید توجه داشت که این امور علت تامه برای استجابت دعا نیستند، و چه بسا عدم استجابت دعا به مصلحت ما باشد پس چه نیکو است ما بر اساس وظیفه دعا کنیم اما استجابت آن را به خدا واگذار کنیم.

در پایان نظر شما را به مطالبی که در همین پایگاه که مرتبط با بحث می باشد جلب می نماییم:

1. دعا و فلسفه ی عدم استجابت آن

2. عوامل عدم استجابت دعا

3. علل عدم استجابت دعا از دیدگاه امام علی علیه السلام

 

پی نوشت:

[1] مثنوی معنوی، دفتر سوم، ص 352.

[2] سوره اسرا، آیه 11.

[3] سوره بقره، آیه 216.
منبع: حوزه

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.