امام بمنزله قلب انسان است

پاسخگویان
0 19

6 دقیقه

امام بمنزله قلب در پيكر انسان است.

در بدن انسان دستگاه‏هاى مختلفی وجود دارد كه هر يك در انجام وظيفه‌ه‏اى مختص به خود مشغول فعاليت است.

چشم براى ديدن و گوش براى شنيدن و بينى براى تنفس و بوئيدن و زبان براى چشيدن و دست و پا براى گرفتن و راه رفتن است هر يك از اين اعضاء در انجام وظيفه خود كوشا هستند ولى نيروى خود را از جهت حيات مادى از قلب ميگيرد.

قلب، خون را به تمام اعضاء و جوارح مي‌رساند و در هر لحظه بدان‌ها حيات نوينى مي‌دهد و خون تازه به وسيله ارسال قلب آن‌ها را زنده و با نشاط نگاه مي‌دارد، به طوريكه اگر در يك لحظه قلب متوقف گردد و از سركشى و سرپرستى خود باز ايستد اين اعضاء زنده و شاداب به صورت مرده و كدر درآمده تمام خواص خود را از دست می‌دهند، چشم نمى‏‌بيند، گوش نمى‏‌شنود، دست‏ حركت ندارد، پا نيز مرده و بی‌حس مى‏‌گردد.

بنابراين فائده قلب همان عنوان سرپرستى و زعامت و ايصال حيات به اين اعضاء تحت‏ حيطه اوست، كسى نمى‌تواند بگويد ما به قلب نياز نداريم زيرا از قلب كارى ساخته نيست، نه مى‏‌بيند و نه مى‏‌شنود و نه سخن مى‌گويد و نه مى‌نويسد و نه و نه…
ما چشم داريم و با چشم مى‏‌بينيم، و گوش داريم و با گوش مى‏‌شنويم، و زبان داريم و با او مى‌گوئيم، و دست داريم و با او مى‏‌نويسيم.

اين گفته صحیح نیست چون چشم بدون قلب و گوش بدون قلب و زبان بدون قلب مرده و صفر است، آن بينائى كه در چشم، و شنوائى كه در گوش است‏ به علت نيروى قلب است. چشم در هر آن مواجه با هزاران آفت و فساد خارجی ‏است و همچنين گوش و ساير اعضاء چون مرتبا قلب از مراقبت‏ خود دريغ ننموده و دائماً خون به عنوان غذا و دوا و دافع دشمنان خارجى و عوامل موجب فساد و ميكرب‏‌هاى مهلكه  می‌فرستد.

لذا چشم و گوش، تحت ولايت‏ سلطان قلب زنده و پاينده‌اند. قلب دستگاه معدل و تنظيم كننده قوا و حيات بخشنده اعضاى انسان است.

در جامعه بشرى براى انسجام قوا و تنظيم امور و رفع اختلافات بين مردم و جلوگيرى از تعديات به حقوق فرد و اجتماع  و شکوفا شدن استعدادهای خدا دادی و سرمايه‏‌هاى الهی، نیاز به معدل صحيح منظم است و الا جامعه از هم گسيخته مي‌شود و از سرمايه حيات بهره‌اى نخواهد برد.

تنها کسی که  جامعه بشری را از بی راهه نجات می‌دهد و موارد فوق را تحقق می‌بخشد،امام و جانشین او است. بنابراین می‌توان گفت وجود امام بعنوان قلب تپنده جامعه  بشری در هر عصری ضروری است.

 

منبع:
بر گرفته از كتاب امام شناسی ،جلد اول  صفحه  (2)، تألیف  سید محمد حسین حسینی تهرانی.

منبع: پایگاه اینترنتی رهروان ولایت

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.