آيا انساني كه هم‌زاد، او را اذيّت و آزار مي‌دهد، وظيفة انسان در برابر او چيست‌، آيا در قرآن اسمي از هم‌زاد آمده است و راهي براي كنترل آن بيان كرده است‌؟

1 8,501

3 دقیقه

اگر منظور شما از هم‌زاد، آن‌چه در زبان برخي عامّه مطرح است كه هر انساني هم‌زادي از جن‌ّ و شيطان دارد كه گاهي او را اذيّت مي‌كند، بايد گفت كه‌: 1. اصل وجود جن‌ّ، نكته‌اي است كه قرآن مجيد به آن اذعان دارد. 2. شيطان و جنّي كه در فرهنگ ديني اطلاق شده‌، بر مطلق موجود پنهاني‌، اعم از باشعور و بي‌شعور، دلالت دارد. 3. از آيات قرآني استفاده مي‌شود كه شيطان‌، موجودي شرور و موذي و مضرّ است كه درصدد ايجاد دو دستگي و اختلاف‌افكني بين مردم مي‌باشد.
اين‌ها گوشه‌اي از واقعيّات موجود است‌، امّا اين كه اين موجودات‌، انسان‌ها را آزار مي‌دهند يا اشكال عجيب و غريبي دارند; سم را رو دم دارند; موذي و پرآزار و كينه‌توز و بدرفتارند كه ممكن است از ريختن يك ظرف آب داغ در يك نقطه خالي‌، خانه‌هايي را به آتش بكشند و موهوماتي ديگري از اين قبيل‌، صحّت ندارد.
خلاصه آن‌كه‌، اصل وجود موجودي پنهاني به نام جن‌، مسلّم است‌، امّا اين كه هم‌زاد انسان باشد و او را اذيّت كند يا خرافه‌هاي ديگري از اين دست‌، مطلب عوامانه‌اي است كه صحّت ندارد.( با استفاده از يكصد و هشتاد پرسش و پاسخ‌، آيت‌اللّه مكارم شيرزاي‌، ص 552، نشر برگزيده‌. )

منبع : سامانه پاسخگویی به سوالات و شبهات دینی

مطالب مشابه:

تسخیر همزاد چه حکمی دارد ؟

آیا موکل و همزاد نوری وجود دارد؟

مطالب مرتبط
1 نظر
  1. Avatar
    Tara می گوید

    همزاد انسان واقیعت دارد

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.