نمی‌توانم موهای سرم را بيرون نگذارم

پاسخگویان
0 19

13 دقیقه

سؤال: سلام، چرا من نمی‌توانم موهای سرم را در روسری و یا حجاب قرار دهم؟ با این حالی كه زن متدینی هستم دوست دارم موهایم بیرون باشد و البته دلم پاک است.

بدون شک حجاب از جمله پوشاندن موهای سر برای خانم‌ها از مسلّمات اسلام است، و تمام فقهاى اسلام بر آن اتّفاق نظر دارند، و هر گونه بد حجابى و بى حجابى بر خلاف شریعت مقدّسه است و حجاب شرعى در مورد زنان پوشیدن تمام بدن به جز صورت و دست‌ها تا مچ مى‌‏باشد.[1]
بى حجابى، علاوه بر این كه از نظر اخلاقى سبب ناامنى خانواده‌‏ها و بروز جنایات مى‏‌شود، ضمناً سبب ایجاد هیجان‏‌هاى مستمر عصبى و حتّى بیمارى‏‌هاى روانى نیز می گردد كه ثمره آن سستى پیوند خانواده‏ ها و كاهش ارزش شخصیت زن در جامعه است.
برهنگى زنان كه طبعا پیامدهایى همچون آرایش و عشوه‏‌گرى و امثال آن همراه دارد مردان مخصوصا جوانان را در یک حال تحریک دائم قرار مى‏‌دهد، تحریكى كه سبب كوبیدن اعصاب آن‌ها و ایجاد هیجان‌هاى بیمارگونه عصبى و گاه سر چشمه امراض روانى مى‌‏گردد.

علت های بی حجابی عبارتند از:
1- مساله حجاب را نمی‏‌داند و فكر می‏‌كند عیبی ندارد.
2- فلسفه حجاب و آثار شوم بی بند و باری را نمی‌‏داند.
3- كمبودی دارد كه می‏‌خواهد خود را مطرح كند.
4- طبق هوا و هوس و میل رفتار می‏‌كند.
5- می‏‌خواهد از سایر بدحجاب‏ها عقب نماند.
6- فكر می‏‌كند بی حجابی، رمز ترقی و روشنفكری است.
7- می‏‌خواهد با دیگران فرقی داشته باشد.
8- فكر می‏‌كند كه بد حجابی گناه ساده‌‏ای است و به دیگران لطمه‏‌ای نمی‏‌زند، در صورتی كه این اثرات را به همراه دارد.
همان گونه كه در سؤال مشاهده كردید شخصی كه موهایش را بیرون می گذارد مدعی است كه دل پاكی دارد این گونه تصور به خاطر این است كه گناه بی حجابی را گناه كوچكی می‌شمارد در حالی كه بی حجابی و از جمله نپوشاندن موی سر از گناهانی است كه در قیامت عذاب دردناكی را به همراه دارد.
مولا امیرالمؤمنین(علیه السلام) می‌فرمایند: من و فاطمه به محضر مبارک رسول خدا (ص) مشرف شدیم و او را در حالی که شدیدا گریه می‌کرد مشاهده نمودیم به او گفتم: پدر و مادرم به فدایت، چه چیزی شما را به گریه واداشته است؟ حضرت فرمود: ای علی در شب معراج که به آسمان رفتم، زنان امت خود را در عذاب شدید دیدم به طوری که آن‌ها را نشناختم. از همین رو برای آن‌چه از شدت عذاب آن‌ها دیدم گریان هستم بعد فرمود:
زنی را دیدم که او را به موهایش آویزان کرده بودند، و مغز سرش می‌جوشید. و زنی را دیدم که گوشت بدنش را می‌خورد و آتش از زیر آن زبانه می‌کشید و ….
بعد حضرت فاطمه (سلام الله علیها) خطاب به پدر بزرگوارش فرمود: به من بگو که این زنان عمل و روش‌شان چه بود که خداوند چنین عذابی را برای آنان مقرر فرموده است؟
 رسول خدا (صلی الله علیه و آله) فرمود:
آن زنی که او را به موهایش آویزان کرده بودند، برای این بود که موهایش را از مردان نامحرم نمی‌پوشانید.
اما آن زنی که گوشت بدنش را می خورد، بدنش را برای مردم زینت می‌کرد. و…[2]

اگر كساني كه حاضر نيستند دستور خداوند را مبني بر حجاب اجرا كنند- بدانند كه خداوند چقدر دوستشان داشته است كه اين گونه دستور داده هيچ وقت در حجاب داشتن ترديد نمي‌كردند و حتما حجاب را رعايت مي‌كردند. خطراتي كه افراد بي‌حجاب بايد منتظرش باشند عبارت است از:
1- زیاد شدن بیماری‌‏های مقاربتی و روانی.
2- خود كشی‏ها. آمار نشان می‏‌دهد كه جنون در كشورهایی كه روابط جنسی مرد و زن از حدود اعتدال خارج می‌‏شود و عیاشی و هوسرانی یكی از شئونات زندگی آن مردم به شمار می‏‌رود، بیشتر است. امراض عصبی و خودكشی‌‏ها وابسته به آزادی زنان و مردان است، زیرا یكی از علل مختل شدن دستگاه اعصاب، وارد شدن تحریكات فوق العاده شدید بر اعصاب است كه اعصاب قدرت آنرا ندارند.[3]
3- كم كاری در ادارات، كمی مطالعه در مراكز تحصیلی مخلتط. اين طبيعي است كه وقتي زن و مرد در یکجا باشند نگاه‌ها قابل كنترل نيست و اين نگاه‌ها فكر و ذهن انسان را مشغول مي‌كند و انسان به جاي كار و تحصيل در فكر برآوردن آن چيزي است كه چشم انسان به دلش منتقل كرده است مي‌باشد، امام صادق عليه السلام در اين خصوص مي فرمايد:
نگاه (به زنان نامحرم) تیری از تیرهای زهرآلود شیطان است. و چه بسا نگاه‌هایی که حسرت طولانی و بی پایانی را به دنبال دارد.[4]
4- خود باختگی و عدم استقلال فكری و شكسته شدن و آسیب پذیری.
5- غافل شدن از ارزش‌های واقعی (به جای رقابت در علم و هنر، رقابت در پشم و نخ و طلا)
6- دغدغه به جای آرامش، چون تنوع‏‌طلبی نهایت ندارد و نفس انسان جهنمی است كه دائما هل من مزید می گوید.
7- به جای انسان مستقل و مقاوم، دكوری زود رنج است.
كس غنچه نشكفته در برگ نچیند // از بی حجابی است اگر عمر گل كم است‏
بر زنان كشور اسلام واجب شد حجاب// چون نگهبان چراغ از باد فانوس است و بس‏
8- ازدواج‌ها كم می‏‌شوند: از جوانی اروپائی پرسیدند چرا ازدواج نمی‏‌كنی؟ گفت: وقتی هر روز شیر تازه می توانم تهیه كنم، چرا گاو تهیه كنم؟
9- عامل ناامنی زن در جامعه، به خاطر تحریک مردان و سوء قصد به آنان.
10- بی حجابی عامل چشم و هم‌چشمی، زندگی لوكس، اشرافی گری، مدپرستی، تحریكات، دنبال درآمد حرام، اختلافات زن و شوهری، عقده حقارت برای محرومان مانع رفت و آمدهای ساده و مفید، اسراف، رقابت، واردات، گناه، سقوط علم، استقبال از رقاصه به جای استقبال از یک پرفسور و ….بلاء نشانه هرزگی در اجتماع است.

آيا با وجود اين همه مشكلاتي كه بي حجابي به دنبال دارد، باز هم كسي حاضر مي‌شود خودش را بدون حجاب و در معرض ديد ديگران قرار دهد؟ آيا زناني كه موهايشان را بيرون مي‌گذارند مي توانند عذاب دردناک آخرت و مشكلات دنيايي را تحمل كنند؟ نشانه دل پاک عمل پاک است در حالي كه بيرون گذاشتن موها حاكي از دلي آلوده به گناه دارد.

منابع:
[1]. احكام بانوان، ص182.
[2]. عیون الاخبار الرضا جلد 1 صفحه 249  ، بحارالانوار جلد 103 صفحه 246.
[3]. كتاب زن و آزادی، ص 113.
[4]. قالَ الصَّادِقُ (ع): النَّظَرُ سَهْمٌ مِنْ سِهَامِ إِبْلِیسَ مَسْمُومٌ وَ كَمْ مِنْ نَظْرَةٍ أَوْرَثَتْ حَسْرَةً طَوِیلَةً «كافی، ج 5، ص 559.»

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.