فشار قبر

پاسخگویان
0 14

7 دقیقه

این جهان کوه است و فعل ما ندا

سوی ما آید نداها راصدا[1]

یکی از اموری که باعث می‌شود ما در عالم قبر و برزخ از آرامش برخوردار نباشیم و دچار فشار قبر شویم، سوء خلق و بداخلاقی نمودن با اطرافیان خود است.

حتما جریان سعد بن معاذ را شنیده اید، وی یکی از بهترين اصحاب و ياوران پيامبر (صلی الله علیه و آله وسلم )، بزرگ انصار و جزء نخستين مسلمانان مدینه بود.

 رئیس قبیله «اوس» بود، در جنگ‎های بدر، احد و خندق همراه آن حضرت شركت داشت. سعد بسیار مورد احترام پیامبر ‌بود و حضرت ایشان را حاكم در قضیه “بنی قریظه” قرار داد.

وی در سال پنجم هجرت پس از جنگ خندق در اثر جراحتی كه در بدن خود داشت دچار خونریزی شدید شد و به شهادت رسید 

به رسول خدا صلى الله عليه و آله و سلم خبر دادند كه سعد بن معاذ رحلت کرده، پیامبر اسلام صلى الله عليه و آله و سلم با اصحابشان از جاى برخاسته، حركت كردند. با دستور حضرت – در حالى كه خود نظارت مى‌فرمودند – سعد را غسل دادند.
پس از انجام مراسم غسل و كفن ، او را در تابوت گذاشته و براى دفن حركت دادند.
در تشييع جنازه او، پيغمبر صلى الله عليه و آله پابرهنه و بدون عبا حركت مى‌كرد. گاهى طرف چپ و گاهى طرف راست تابوت را مى‌گرفت، تا نزديكى قبر سعد رسيدند. حضرت خود داخل قبر شدند و او را در لحد گذاشتند و دستور دادند سنگ و آجر و وسايل ديگر را بياورند! سپس با دست مبارك خود، لحد را ساختند و خاك بر او ريختند و در آن خللى ديدند آنرا بر طرف كردند و پس از آن فرمودند:
– من مى دانم اين قبر به زودى كهنه و فرسوده خواهد شد، لكن خداوند دوست دارد هر كارى كه بنده‌اش انجام مى‌دهد محكم باشد.
در اين هنگام، مادر سعد كنار قبر آمد و گفت :
– سعد! بهشت بر تو گوارا باد!
رسول خدا صلى الله عليه و آله فرمودند:
– مادر سعد! ساكت باش ! با اين جزم و يقين از جانب خداوند حرف نزن! اكنون سعد گرفتار فشار قبر است و از اين امر آزرده می‌باشد.
آن گاه از قبرستان برگشتند.
مردم كه همراه پيغمبر صلى الله عليه و آله بودند، عرض كردند:
يا رسول الله ! كارهايى كه براى سعد انجام داديد نسبت به هيچ كس ‍ ديگرى تاكنون انجام نداده بوديد: شما با پاى برهنه و بدون عبا جنازه او را تشييع فرموديد.
رسول خدا فرمود:
ملائكه نيز بدون عبا و كفش بودند. از آنان پيروى كردم.
عرض كردند:
گاهى طرف راست و گاهى طرف چپ تابوت را مى‌گرفتيد!
حضرت فرمود:
چون دستم در دست جبرئيل بود، هر طرف را او مى‌گرفت من هم مى‌گرفتم!
عرض كردند:
– يا رسول الله صلى الله عليه و آله بر جنازه سعد نماز خوانديد و با دست مباركتان او را در قبر گذاشتيد و قبرش را با دست خود درست كرديد، باز مى‌فرماييد سعد را فشار قبر گرفت ؟
حضرت فرمود:
– آرى، سعد در خانه بد اخلاق بود، فشار قبر به خاطر همين است.[2]

البته فشار قبر با بد اخلاقی مناسبت هم دارد، چون شخص بد اخلاق در دنیا با اخلاق تند خود آرامش اطرافیان را بر هم می‌زند و آنها را در فشار قرار می‌دهد، فلذا در عالم قبر هم آرامش از او گرفته می‌شود و دچار فشار قبر می‌گردد

 

پی نوشت:

[1]. مولوی

[2]. بحارالانوار جلد 6 صفحه 220 و جلد 22 صفحه 107 و جلد 73 صفحه 298.

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.