با بی‌حجابی در خانواده چه کنم؟

پاسخگویان
0 16

7 دقیقه

دختری 18 ساله هستم و در خانواده‌ای بزرگ شده‌ام که به حجاب توجهی ندارند و برایشان روابط آزاد زن و مرد امری عادی است و از این بابت نه تنها نگران نیستند بلکه این مساله برایشان به‌ حدی جا افتاده، که اگر غیر این رفتار شود فکر می‌کنند که مشکل روانی داری.

من سعی کردم جلوی این نوع روابط بایستم ولی درآخر کار برچسب روانی بودن را به من زدند و من متاسفانه لغزیدم و به گناه افتادم و الان بسیار ناراحتم و دچار اضطراب و تشویش خاطرشده‌ام و آرامش خود را ازدست داده‌ام نمی‌دانم باید چه کار کنم؟ آیا باید از جهت اخلاقی با آنها ارتباط داشته باشم یا کناره گیری کنم؟ لطفا راهنماییم کنید!

 اولا: بدانید موضع گیری دیگران در برابر شما در قالب استهزاء، نصیحت، تهمت…. کاملا یک امر طبیعی است و از این جهت نگران نباشید چون شما در جهت خلاف مسیر آنها حرکت می‌کنید و این مساله در طول تاریخ بارها تکرار شده است مثلا ببینید چه مخالفت‌ها، فشارها، تهمت‌ها، شکنجه‌ها و آزار و اذیت‌هایی به پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله وسلم وارد کردند او را مجنون، دیوانه، ساحر…خواندند تا حضرت، دست از هدف و آیینش بردارد ولی نه تنها حضرت کوتاه نیامدند و افسرده نشدند بلکه هر روز با نشاط و امید بیشتری اهداف خود را دنبال می‌نمودند.

   لذا نباید از موضع گیری‌هائی آنان، عصبانی و یا منزوی بشوید و سعی کنید همان شور و نشاط خود را در حضور جمع حفظ کنید و نگذارید عمل به یک تکلیف الهی بهانه‌ای به دست دیگران بدهد تا شما را نامتعادل بخوانند و در عین این که حجاب خود را رعایت می‌کنید و از دست دادن و یا تماس‌های فیزیکی با نامحرم اجتناب می‌نمایید، از حضور در جمع بستگان کناره گیری نکنید و با حسن برخورد خود در عین حفظ متانت و پاکدامنی و نجابت اجازه دهید به یک الگوی موفق در بین دختران فامیل تبدیل شوید.

ثانیا:  به جای اینکه در برخورد  با دیگران جنبه انفعالی  بگیرید سعی کنید با مطالعه کتاب‌هایی در این زمینه علاوه بر این که در عمل مبلغ حجاب و عفاف هستید، در گفتار خود نیز به دیگران درانتخاب این تصمیم، یاری برسانید. و بدانید که خداوند هم بندگان خودرا تنها نخواهد گذاشت و آنها را یاری می‌کند که این وعده الهی است:

يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا إِنْ تَنْصُرُوا اللَّهَ يَنْصُرْكُمْ وَ يُثَبِّتْ أَقْدامَكُمْ؛ [1] اى كسانى كه ايمان آورده‌ايد اگر دين خدا را يارى كنيد خداوند شما را يارى كرده، قدمهايتان را ثابت می‌‏كند

ثالثا: به این نکته هم توجه داشته باشید اجر و پاداش حفظ حجاب در شرایط شما به مراتب نسبت به دختری که در خانواده مذهبی رشد نموده و این سختی‌ها را در راه داشتن حجاب تحمل نمی‌کند بیشتر و والاتر می‌باشد، چون عمل به تکالیف الهی هر چه‌قدر سخت‌تر باشد در پیشگاه الهی ثواب و پاداش بیشتری خواهد داشت.

رابعا: اگر دراین مسیر دچار خطا و لغزش شدید، نگران نباشید که حق‌تعالی غافر الذنوب نیست بلکه غفّار الذنوب است که غفّار صیغه مبالغه است برای بخشیدن گناهان، که همه ما انسانیم و جایز الخطا، مهم این است که هدف را گم نکنیم.

آن کیست که بی جرم و گنه زیست بگو؟ / بی جرم و گنه درجهان کیست بگو؟

من بد کنم و تو بد مکافات دهی / پس فرق میان من و تو چیست بگو[2]

پی‌نوشت:

[1]. سوره محمد، آیه7

[2].فخرالدین عراقی، دیوان اشعار

 

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.