خواب بعد از نماز صبح چه تعبيري دارد؟ اگر مربوط به آينده و سرنوشت شخصي باشد چگونه است.و چه خوابهايي در چه زمانهايي تعبير درست دارد.خواب قبل از نماز صبح چگونه است ؟

0 30,673

7 دقیقه

مقدمه: بايد توجه داشت كه رؤياها داراي اقسامي است و به جهات مختلف به اقسام گوناگوني تقسيم مي شود. برخي از رؤياها ناشي از تأثير اسباب و عوامل خارجي مانند گرما و سرما و يا عوامل داخلي مثل مريضي و وضع مزاج و پر بودن معده و ناراحتي و … بر روي قوه متخيله انسان و در نتيجه رؤيا و خواب انسان مؤثر است. همچنين اخلاق و خصوصيات انساني تأثير زيادي در نوع تخيل انسان دارد مانند دوست داشتن شديد كسي يا كاري به همين جهت، اغلب خواب ها ناشي از تخيلات نفساني است كه برآمده از همين تأثير اسباب و عوامل خارجي يا داخلي است كه در حقيقت حاكي از كيفيت عمل و اثر اين اسباب است و حقيقتي در پس آن نيست. اما همه خواب ها اينگونه نيست بلكه خواب هاي صادقه و رؤياهايي هم هست كه كاشف ازحقايق و حوادث خارجي است.
زمان خواب ديدن مثل سر شب يا وسط شب يا آخر شب يا بعد از نماز صبح فرق دارد. معمولاً خواب‏هاي صادقه نيمه‏هاي شب مي‏باشد و معمولاً خواب‏هاي بعد از نماز صبح قابل تعبير نيست، حتي فصل‏هاي سال هم در تعبيرخواب تأثير دارد؛ مثلاً فردي در پاييز ببيند كه درختان او ميوه كرده است، اين دلالت بر ضرر وي دارد و اگر هنگام بهار ببيند دلالت بر منفعت او دارد. حتي شخصي كه خواب مي‏بيند فرق دارد مثلاً اگر كاسب خواب ببيند كاسه شير مي‏نوشد دلالت بر كسب مال دارد؛ ولي اگر دانشجو و طالب علم چنين خوابي ببيند، دلالت به تحصيل علم دارد و… .
به طور كلي خواب و رؤيا بر سه قسم است، چنان كه رسول گرامي اسلام(ص) مي‏فرمايد: «الرؤيا ثلاثة: بشري من الله، و تحزين من الشيطان، والذين يحدث به الانسان نفسه فيراه في منامه؛ خواب و رؤيا سه گونه است. گاهي بشارتي از ناحيه خداوند است، گاه وسيله غم و اندوه از سوي شيطان و گاه مسائلي است كه انسان در فكر خود مي‏پروراند و آن را در خواب مي‏بيند»، (ميزان‏الحكمه، ج 4، ص 16، انتشارات مكتبه ‏الاسلامي).
به هر ترتيب تشخيص اين كه چه خوابي صادق است كار دشواري است و اساسا تعبير نمودن خواب جنبه الهامي دارد و با صفاي باطني به دست مي‏آيد.
در هر صورت اگر رؤيا صادقه باشد بيانگر واقعيت است و از گذشته يا آينده به درستي خبر مي دهد و يافتن برخي پاسخ ها و دستيابي به منابع مي تواند از اين نمونه باشد.
نكته آخر آن كه خواب، به هر شكلي كه باشد هيچ گونه الزام و تكليفي براي انسان درست نمي كند مگر خواب پيامبران كه گاهي جنبه وحي دارد مثل خواب حضرت ابراهيم(ع) كه در قرآن كريم آمده است (آيات 102 تا 110 سوره صافات).
به هر حال خواب هاي افراد بر حسب روحيات معنويشان تفاوت هايي با هم دارند كه برآمده از كردار و رفتارشان مي باشد؛ اگر با ايمان و عمل صالح زندگي كنند و در رعايت آداب ديني كوشا باشند قطعا خواب هايي كه مي بينند كه از صفاي باطني آنها حكايت دارد و گاهي هم بي ثمر مي نشيند و اگر در رعايت ديانت سست بوده و خداي ناخواسته اهل گناه باشند؛ خواب هاي مخوف و پريشان و بيهوده خواهند ديد كه مي تواند براي انسان هشدار دهنده باشد چنان كه خواب هاي خوب بشارت بخش است.

منبع : سامانه پاسخگویی به سوالات و شبهات دینی

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.