با خوشبینی در خود انگیزه ایجاد کنید

0 37

10 دقیقه

در اوج شور و شوق ماجراجویی ها، پیروزی های بزرگ و فعالیت های خلاقانه است که انسان به بیشترین شادیها و موفقیت ها دست می یابد
“آنتوان دیسنت اگزوپری”
برای اینکه کاری را به نحو احسنت انجام دهید شما باید خودتان مشوق شخصی خودتان باشید.شما بایستی همانند بازیکنی باشید که هم مربی خودش است و هم مشوق خودش برای رسیدن به مقام نخست در یک مسابقه 95 درصد از عواطف و احساسات شما، مثبت یا منفی، لحظه به لحظه از طریق گفتگوی درونی که با خود دارید مشخص می شوند. عواطف و احساسات از طریق حوادثی که به ما رخ می دهند شکل نمی گیرند بلکه روش تعبیر و تفسیر ما از این حوادث است که احساسات ما را تعیین می کنند. برداشت شما از وقایع است که تا حد زیادی تعیین می کند آیا این حوادث در شما انگیزه ایجاد می کنند یا این که انگیزه ی شما را از بین می برند، به شما انرژی میدهند یا این که انرژی را از شما می گیرند.
برای این که خود را با انگیزه نگه دارید، بایستی مصمم شوید که به یک فرد کاملا خوش بین و مثبت تبدیل شوید. بایستی تلاش کنید که به كلمات، عملکردها و واکنش ها و رفتارهای اشخاص و شرایط پیرامونتان پاسخ مثبت بدهید، نباید اجازه دهید که مشکلات غیرقابل اجتناب و موانع زندگی روزانه بر احساسات و روحیه ی شما تاثیر منفی بگذارند.
میزان عزت نفس شما یعنی میزان علاقه و احترامی که نسبت به خود دارید، عامل اصلی در افزایش میزان انگیزه و پشتکار شما می باشد. برای بالا بردن عزت نفس خود، شما باید همواره با خودتان گفتگوی مثبت داشته باشید. مثلا مدام به خود بگویید: «من خودم را دوست دارم من خودم را دوست دارم!» تا کم کم شروع کنید به باور کردن آنچه که می گویید و مانند فردی رفتار کنید که توانایی و قابلیتی عالی دارد.
برای با انگیزه نگه داشتن خود و غلبه بر احساس تردید و ترس، به طور مداوم از خود بپرسید: «من می توانم این کار را انجام دهم، می توانم انجام دهم!»
هنگامی که مردم از شما می پرسند حالتان چطور است، همیشه بگویید «عالی هستم!»
مهم نیست در آن لحظه واقعا چه احساسی دارید یا چه اتفاقی در زندگی شما رخ می دهد، همیشه مصمم باشید که بانشاط و با روحیه بمانید. گفته شده است که شما هرگز نباید مشکلات خود را با دیگران در میان بگذارید چونکه 80 درصد از مردم به هیچ وجه اهمیتی به مشکلات شما نمیدهند و 20 درصد دیگر هم از این که شما با مشکل مواجه شده اید به نوعی خوشحال می شوند.
روانشناسان بعد از تحقیقات پی در پی به این نتیجه رسیده اند که «خوش بینی» مهمترین شاخصه ای است که شما می توانید برای دستیابی به موفقیت فردی و شغلی و نیز خوشبختی در خود ایجاد کنید. به نظر می رسد که افراد خوش بین دارای سه رفتار ویژه می باشند که هر سه را از طریق تکرار و تمرین آموخته اند.
اولا افراد خوش بین در هر شرایط و موقعیتی که باشند درجستجوی جنبه های مثبت و خوب می باشند. مهم نیست کجای کار ایراد دارد، آنها همیشه در جستجوی چیزهای خوب و مفید می باشند و تعجبی هم ندارد که همیشه آن را می یابند.
دوما، افراد خوش بین همیشه سعی می کنند که از هر شکست یا مانعی درس باارزشی بگیرند. آنها معتقدند که: «مشکلات و سختیها مانع ما نمی شوند بلکه برعکس ما را راهنمایی می کنند. آنها بر این باورند که در هر مانع یا مشکلی درس با ارزشی نهفته است که می توان آن را اموخت و از طریق آن پیشرفت کرد. آنها مصمم هستند که این درس را بیاموزند.
سوما، افراد خوش بین همیشه در جستجوی راه حلی برای رفع هر مشکل می باشند. به جای سرزنش کردن یا شکایت کردن در هنگام بروز مشکل،به دنبال راه حل میگردند و از خود سوالاتی میپرسند که راه حل چیست؟حالا باید چه کار کنیم؟گام بعدی چیست؟
علاوه براین افرادی که برحسب عادت خوش بین مثبت و بانشاط هستند مدام در مورد آینده و جایی که میخواهند بروند صحبت میکنند نه درباره ی گذشته و جایی که رفته بودند آنها هنیشه به جلو نگاه میکنند نه به عقب.
هنگامی که شما به طور مداوم اهداف و ایده آل های خود را در ذهن مجسم میکنید و به روش مثبتی با خود صحبت میکنید،شما بیشتر احساس اعتماد به نفس و خلاقیت میکنید و انرژی و تمرکز بیشتری در شما ایجاد میشود و حس تسلط و قدرت فردی بیشتری را تجربه میکنید. هرچقدر بیشتر احساس مثبت داشته باشید و انگیزه ی بیشتری را در خود ایجاد کنید برای شروع کار شوق و اشتیاق بیشتری پیدا میکنید و مصمم میشوید که به کار کردن ادامه دهید
پس افکار خود را کنترل کنید و به خاطر داشته باشید که بیشتر وقت ها شما به همان چیزی تبدیل میشوید که به آن فکر میکنید بنابراین درباره ی چیزهایی صحبت کنید که میخواهید نه چیزهایی که دوس ندارید اتفاق بیوفتد و آن را نمیخواهید

بریان تریسی

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.