در هنگام گرفتاری از یکدیگر حمایت کنیم

0 23

10 دقیقه

در هر رابطه زناشویی گاهی دشواری های غیر منتظره پیش می آیند. دلایل مختلفی چون بیکاری، بیماری، مرگ عزیزان، نداشتن استراحت و خستگی زیاد هم میتواند مشکلاتی را به وجود بیاورد و دشواری ایجاد کند. در این گونه موارد باید وضعیت حالت روحی شریک زندگیمان را درک و به شکلی منطقی رفتار کنیم. ما باید قبول کنیم که ما و همسرمان انسان های کاملی نیستیم و عیب هایی داریم باید این عیب ها را بپذیریم و آنها را رفع کنیم و بر توان خود بیفزاییم. آگاهی برای ایجاد ارتباط موثر ما را در حل مسائل زناشویی موفق تر خواهد کرد.
زنها از کاری که مردها کرده اند یا نکرده اند ناراضی هستند باید ذکر شود که مردها هم ممکن است از زنها ناراحت شوند.
مطالبی که گفتیم در مورد زنها و مردها به یکسان مصداق دارند. اگر ازدواج کرده اید میتوانید این موارد را با همسرتان تمرین و حالاتی را که پیش می آیند بررسی کنید. هنگامی که با همسرتان مشکلی ندارید، وقت بگذارید و ببینید چه مطالبی برای همسرتان خوشایند یا ناخوشایند هستند. مطالب و حرف های خوشایند یا ناخوشایند برای خودتان را هم با همسرتان مطرح کنید. هنگامی که اختلافی پیش می آید، توافق بر سر حرفهای مفید، می تواند جلوی بروز اختلافات را بگیرد و حمایت طرفین از یکدیگر را تضمین کند. در عین حال نباید از یاد ببرید که فقط انتخاب کلمات و جلمات، کاری را از پیش نمی برد، بلکه لحن و حالات چهره و احساساتی که از این طریق بیان می شوند، دارای اهمیت بیشتری هستند.
حتی اگر قرار است عیناً از کلمات و جملات گفته شده استفاده کنید، چنانچه از لحن شما محبت و عشق نسبت به همسرتان مشخص نباشد و او را مورد تایید قرار ندهید پیوسته تنش بیشتر خواهد شد یکی از بهترین روش ها این است که در صورت بروز اختلاف، مدتی سکوت کنید تا بتوانید با درک و تایید بیشتری، با هم روبرو شوید.برای رسیدن به رابطه ای منطقی و رفتاری صحیح، در ابتدای امر مشکلاتی وجود دارند. مثلا ممکن است در ابتدای امر رفتار طرف مقابل سلطه جویانه به نظر برسد. خیلی ها معتقدند عشق یعنی این که همه چیز را همان گونه که هست بپذیریم، اما این حرف درست نیست، زیرا احساسات طرف مقابل در نظر گرفته نمی شود. انسان می تواند حرفش را صریح بزند و در عین حال شنونده را ناراحت نکند. با انجام بعضی از روش هایی که پیشنهاد کردم، می توانید توانایی خود را برای برقراری ارتباط بهتر بین خود و همسرتان تقویت کنید.
اگر همسر شما میخواهد از قسمتی از این پیشنهادها استفاده کند، باید توجه داشته باشید که او حمایت بیشتری را طلب میکند. در ابتدا ممکن است بعضی از این توصیه ها عادی و صمیمانه به نظر نرسند. متوجه این نکته باشید هنگامی که عمری به کاری عادت کرده اید، در ظرف یک مدت کوتاه نمی توانید آن را تغییر بدهید. سعی کنید از هر اقدامی که همسرتان در این مسیر می کند قدردانی کنید، و گرنه ممکن است از انجام آن کار پشیمان شود.

چگونه با ارتباط محبت آمیز جلوی دعوا را بگیریم؟

دعواهای سخت معمولا قابل اجتناب هستند. فقط کافی است که نیازهای همسرمان رابشناسیم و برای برآورده ساختن آنها کوشش کنیم. ماجرایی که می خواهم تعریف کنم نشان می دهد که زن چگونه احساسات خود را مطرح میکند و مرد به آن احترام میگذارد و آن را تایید می کند و دعوایی هم پیش نمی آید: مرد میگوید یادم می آید یک بار همراه با همسرم به سفر رفتیم، هنگامی که از شهر خارج شدیم پس از یک هفته کار طاقت فرسا، توقع داشتم که همسرم بانی از این سفر خوشحال باشد اما او آهی کشید و گفت “عجب زندگی عذاب آوری دارم”
من نفس عمیقی کشیدم و گفتم، “حالتو میفهمم. من هم مثل تو”
بانی سرش را به نشانه موافقت تكان داد، پس لبخندی زد و گفت از این که با من به سفر آمده، خوشحال است. من واقعا حیرت کردم، اما حرفی نزدم، در حالی که اگر شش سال پیش بود قطعا با هم دعوا می کردیم و من می گفتم که او دارد مرا سرزنش می کند.
در آن هنگام حرف بانی را توهین به خودم تلقی می کردم و می پنداشتم که از من شکایت دارد و بلافاصله در لاک دفاعی فرو می رفتم و توضیح می دادم که زندگی ما هیچ عیبی ندارد. به او می گفتم که باید از این که او را به سفر برده ام ممنون باشد. بعد هم دعوا می کردیم و تعطیلاتمان تبدیل به جهنم میشد، همه این ماجراها به این دلیل روی میدادند که من احساسات او را درک نمی کردم و حرفش را نمی فهمید.
اما این بار متوجه شدم که احساسات او کاملا موقتی هستند. او ابدا نمیخواست مرا سرزنش کند، به همین دلیل حالت دفاعی به خود نگرفتم. موقعی که او را تایید کردم حس کرد که می خواهم از او حمایت کنم. به همین دلیل مرا پذیرفت و من حس کردم که دوستم دارد و تاییدم می کند.

مردان مریخی زنان ونوسی/دکتر جان گری

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.