تاريخ وفات مادر امام زمان(عج) در چه روز ، ماه و سالي بوده است؟

پاسخگویان
0 1,302

8 دقیقه

مادر امام زمان(عج) در نهايت ورع و تقوي و صلاح و عظمت و جلالت و شرافت و فضيلت و حيا و عفتِ ممتاز و از توصيف بي نياز است.(1)

مورّخان براي آن بانوي مكرمه و همسر بي همتاي امام عسگري ـ عليه السّلام ـ نه اسم نوشته اند: مليكه، حكيمه، سبيكه، نرجس، سوسن،‌مريم، ريحانه، خَمط و صَقيل.
خواهر امام هادي ـ‌عليه السّلام ـ ايشان را به عنوان سيّده (خانم) مي خواندند.(2)
البته تعدد اسامي و القاب در نزد عربها معمولاً به جهت شخصيت فوق العاده صاحب نام و القاب است كه فرد به خاطر برخورداري از صفات و نيكي هاي متعدد ملقب به القاب و يا مسمي به اسمهاي مختلف مي شود. اسم معروف آن بانو نرجس است كه با آن نام فعلاً شناخته شده است . نرجس خاتون به خانه امام عسگري ـ عليه السّلام ـ وارد شد، امام هادي ـ عليه السّلام ـ به خواهرش فرمود: او را به خانه ببر و دستورات اسلامي را به او بياموز او همسر فرزندم حسن ـ عليه السّلام ـ و مادر تنها منجي عالم بشريت يعني مهدي موعود (عج) خواهد بود،‌آنگاه به نرجس رو كرد و فرمود: مژده باد تورا به فرزندي كه سراسر جهان را با نور حكومتش پر از عدالت و دادگري كند،‌پس از آنكه پر از ظلم و جور شده باشد. آري اين چنين دختر پاك و دانا آلودگي كاخ شاهان را رها كرد و در خط جد مادرش «شمعون» قرار گرفت و سرانجام به سعادت بزرگي چون همسري حضرت امام حسن عسگري ـ عليه السّلام ـ در آمد و لياقت پرافتخار مادري حضرت مهدي آل محمد ـ صلّي الله عليه و آله ـ را پيدا كرد.
نظريات مختلف دربارة وفات آن بانوي مكرمه:اقوال و نظريات هختلفي درباره دوره حيات و زمان درگذشت اين بانوي مكرمه نقل شده است كه مي توان به موارد ذيل اشاره نمود:
1. يكي ا ز نزديكان امام عسگري(ع) چنين مي گويد:
«… امام عسگري ـ عليه السّلام ـ آنچه را كه بر سر خانواده اش بعد از شهادت خودش خواهد آمد به آن بانو فرموده بود او از حضرت خواسته بود كه دعا كند تا خداوند مرگش را پيش از رحلت آن حضرت قرار دهد،‌امام ـ عليه السّلام ـ دعا فرمود و او پيش از شهادت آن بزرگوار از دنيا رفت.(3)
2. برخي گفته ها حاكي از آن است كه او در زمان شهادت امام عسگري ـ‌عليه السّلام ـ (260ق) در قيد حيات بوده و بر بالين آن حضرت حضور داشت.(4)
3. طبق برخي از گفته ها او پس از شهادت امام عسكري(ع) توسط خليفه وقت معتمد عباسي دستگير و زنداني شد.(5)
4. براساس گفتة برخي از محققين آن بانوي مكرم در دوره مقتدر عباسي (317-295ق)‌در گذشته است.(6)
5. اين بانوي باسعادت در سال 261هجري قمري از دنيا رفت و قبر شريفش در سامرا كنار قبر منور امام هاي و امام حسن عسگري ـ عليهما السّلام ـ قرار دارد.(7)
نتيجه: 3، نرگس همدم خورشيد، محمد
پنج نظر درباره ‌وفات آن بزرگوار بيان شد ولي در باره روز و ماه وفاتش در هيچ يك از منابع مطلبي يافت نشد.به جز قول اول بقيه اقوال وفات او را بعد از شهادت امام عسكري(ع) مي دانند هر چند به نظر مي رسد قول پنچم به خاطر منبع ذكر شده و مؤلف (كتاب رياحين الشريعه) نزديك تر به واقع باشد.

پاورقی:

1. ذبيح الله محلاتي، ، ترجمه «رياحين الشريعه»، چاپ اول، تهران، دار الكتب الاسلاميه، بي تا، ج 4، ص 158.
2. محمد محمدي اشتهاردي، فروغ تابان ولايت، نشر جمكران، قم، دوم،1378.ص 8،
3. محمد باقر پور اميني، ‌نرگس همدم خورشيد،‌به نقل از اكمال الدين، ج 2، ص 431.
4. همان، ص 97، به نقل از كتاب الغيبه، طوسي،‌ص 40.
5. همان، ص 97،‌به نقل از كتاب اكمال الدين، ج 2،‌ص 474 و منتهي الآمال ،‌ج2، ص 732.
6. همان، ص 98، به نقل از سير اعلام النبلاء، ج 10، ص 507.
7. محمد محمدي اشتهاردي، فروغ تابان ولايت،‌به نقل زا رياحين الشريعه، ترجمة ذبيح الله محلاتي، ج 3، ص 25.
منبع: نرم افزار پاسخ – مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.