چند حدیث در مورد صلوات بیان فرمائید.

صلوات
0 22

8 دقیقه

چند حدیث در مورد صلوات بیان فرمائید. و اگر ممکن است کتاب حدیثی معتبر معرفی کنید.

پاسخ:

انسان برای برقراری ارتباط صحیح و کامل با خداوند متعال، نیازمند به کسانی است که به عنوان وسیله، دست او را بگیرند و او را به خداوند متعال متصل بکنند. چرا که اشتغال محض انسان به امور دنیوی و ضعف او مانع از دست یابی خالصانه او به منبع نور می باشد.
این وسائط و وسائل، نیز انسان هایی نورانی هستند که می توان با کمک آنها به منبع نور متصل شد. صلوات فرستادن، دستگیره محکمی است که می توان به کمک آن در خود تحول ایجاد کرد. در این قسمت چند حدیث درباره صلوات بیان می شود:
الف: چگونگی صلواتعن ابی عبدالله ـ علیه السلام ـ : قال: یا اسحاق بن فرّوخ من صلی علی محمد و آل محمد عشراً صلی الله علیه و ملائکته مائه مره و من صلی علی محمد و آل محمد مائه مرَّه صلی الله علیه و ملائکته الفاً، اما تسمع قول الله عزوجلّ «هُوَ الَّذِی یُصَلِّی عَلَیْکُمْ وَ مَلائِکَتُهُ لِیُخْرِجَکُمْ مِنَ الظُّلُماتِ إِلَی النُّورِ وَ کانَ بِالْمُؤْمِنِینَ رَحِیماً»(۱)
امام صادق ـ علیه السلام ـ به اسحاق می فرمایند: ای اسحاق هر کسی ۱۰ مرتبه بر محمد و آل محمد ـ صلی الله علیه و آله ـ صلوات بفرستد، خداوند متعال و ملائکه او، بر آن شخص، صد مرتبه درود و رحمت می فرستند و هر کس بر محمد و آل محمد ۱۰۰ مرتبه صلوات بفرستد، خداوند و ملائکه اش بر او هزار مرتبه صلوات می فرستند (حضرت اشاره به آیه دارند که) آیا قول خدا را نشنیده ای که «او (خدا) آن کسی است که او و ملائکه اش بر شما صلوات می فرستند تا شما را از ظلمت ها به نور بکشانند و بر مؤمنین خدا رحیم می باشد.»
ب: ثواب صلواتعن الصادق او الباقر ـ علیهما السلام ـ قال: ما فی المیزان شیءٌ اثقل من الصلاه علی محمد و آل محمد و انّ الرجل لتوضع اعماله فی المیزان فتمیل به فیخرج ـ صلی الله علیه و آله ـ الصلاه علیه فیضعها فی میزانه فیرجح به.(۲)
از یکی از امامان صادق و یا باقر ـ علیهما السلام ـ نقل شده که:
در قیامت از حیث قدر و منزلت و ارزش، سنگین تر و با ارزش تر از صلوات بر محمد و آل محمد نیست و این که اعمال یک شخصی در قیامت سنجیده می شود (اعمال سبک بوده) به طرف خود شخص مایل می شوند پس حضرت پیامبر ـ صلی الله علیه و آله ـ صلوات آن شخص را (که صلوات فرستاده بوده) بر روی اعمال او در میزان می گذارد و به خاطر آن اعمال، اعمال او سنگین می شوند.
ج: زمان صلوات صلوات در هر زمان خوب بوده و باعث ارتباط با ائمه و بالطبع با خدا می شود، خصوصاً هنگام دعا، شب های جمعه، ماه مبارک رمضان و… .
عن ابی عبدالله ـ علیه السلام ـ قال: لایزال الدعاء محجوباً حتی یصلّی علی محمد و آل محمد.(۳)
از امام صادق ـ علیه السلام ـ نقل شده که فرمودند: دعا همواره پوشیده بوده و به اجابت نمی رسد تا این که بر محمد و آل محمد صلوات فرستاده شود.
و: عدد صلواتعن ابی عبدالله ـ علیه السلام ـ قال: من قال: یا ربّ صلّ علی محمد و آل محمد مائه مرّه قضیت له مائه حاجه ثلاثون للدّنیا و الباقی للآخره.(۴)
از امام صادق ـ علیه السلام ـ نقل شده که فرمودند: هر کس بگوید پروردگارا! بر محمد و آل محمد صلوات بفرست ۱۰۰ مرتبه، صد حاجت او را برآورده می کنم به طوری که ۳۰ حاجت دنیوی و بقیه حاجات اخروی.
آن چه در پایان قابل بیان است، این است که: در صلوات سه اصل از اصول دین بیان می شود که عبارتنداز: الف) توحید، ب) نوبت و ج) امامت. و این نکته است که ارزش صلوات را بالا می برد.

پاورقی:

۱٫ محمد بن یعقوب کلینی، اصول کافی، دارالکتب الاسلامیه، چاپ ششم، ۱۳۷۵، ج۲، ص۴۹۳ و ۴۹۴، ح۱۴، ذیل آیه ۴۳ سوره احزاب.
۲٫ همان، ص۴۹۴، ح۱۵٫
۳٫ همان، ص۴۹۱، ح۱٫
۴٫ همان، ص۴۹۳، ح۹٫
منبع: نرم افزار پاسخ – مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.