ترس از غیر خداوند چگونه از دل انسان زدوده می شود ؟

0 39

4 دقیقه

این حالت روحی یک منشاء معرفتی دارد که باید آن شناخت را به دست آوریم ، سپس بعد از شناخت با پیروی از دستورات به تقویت حالت روحی می رسیم .
اصل توحید بر ما می آموزد که هیچ کس نمی تواند سودی یا زیانی برساند مگر آنکه خداوند بخواهد . پس قدرت مطلق در دست خداست . چنانکه فرعون که دنبال موسی « علیه السلام » بود خودش موسی را در خانه اش پرورش می دهد . یعنی دشمن در آغوش وی بزرگ می شود و سرانجام او را هلاک می کند . نمونه هایی از این دست و مراجعه به حالات بزرگان از ائمه « علیه السلام » و اولیاء دین چنین یقینی را به انسان می بخشد . اگر یقین در انسان شکل گرفت . قلب توانمند می شود و هراس دیگری از دل می رود . البته این محتاج دقت ، مطالعه ، معرفت و تمرین است . در قرآن می خوانیم اگر خداوند به تو اراده خیری کند هیچ کس نمی تواند آن را مانع شود ، اگر گرفتاری به تو رسد ، جز او کمکی نخواهد تواند کرد .
{P – سوره انعام ، آیه ۱۷ . P}
در حدیث زیبایی آمده است . هرکس از خدا بترسد ، خداوند خوف او را در دلها می اندازد و اگر کسی از خدا نترسد از همه چیز خواهد ترسید .
این نشان می دهد که انسان باید چنین بینشی را پیدا کند و اعمال خویش را با دین تنظیم کند تا یقین بارور شود . باز از قرآن روشنگر می خوانیم « ان اولیاء الله لاخوف علیهم و لاهم یحزنون ؛ همانا اولیاء خدا نه ترسی دارند و نه غمگین می شوند . سپس اولیاء را معرفی می کند . « الذین آمنوا و کانوا یتقون ؛ آنان که ایمان می آورند و پرهیزکارند . آری گناه دل را ضعیف و روحیه را هم سست می کند . قابل ذکر است که گاهی ترسو بودن ریشه ای ارثی دارد که با مشاوره و دو باره با همین سیر سلوک دینی {P – سوره یونس ، آیه ، ۶۲ . P}
کمرنگ یا به طور کلی بر طرف می شود .

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.