حدیث « مَنْ بَکی اَؤاَبْکی اَؤتَباکی وَ جِبَتْ لُه الْجَنَّه » چگونه باید معنی شود ؟

0 21

4 دقیقه

روایات بسیار دیگری نیز ، که از نظر مضمون با این روایت شباهت دارند از امامان معصوم ( علیهم السلام ) نقل شده است . آنچه مهمّ است توجّه به معنی این روایات است . تردیدی نیست که معنی این گونه روایات با توجّه به توسعه مفهومی که در ظاهر آن به نظر می رسد ، قطعاً منظور نیست . چنین نیست که هر کس و در هر شرایط و دارای هر گونه عقیده مثلاً خود را شبیه به گریه کنندگان برای امام حسین ( علیه السلام ) جلوه دهد ، بهشت بر او واجب شود .
نکته مهم درباره برخی روایات مربوط به فضیلت گریه کردن برای آن حضرت این است که گریه برای امام حسین ( علیه السلام ) مایه احیای هدف مقدّس ایشان است .
در روایتی چنین آمده است : امام صادق ( علیه السلام ) به فضیل فرمود : « آیا در مجالس می نشینید و با یکدیگر گفتگو می کنید ؟ »
فضیل گفت : « آری قربانت گردم ! »
امام فرمود : « من این گونه مجالس را دوست دارم ، امر ما را زنده کنید ! خدا رحمت خویش را بر کسی که امر ما را زنده می کند فرو می فرستد » .
بنابراین گریه برای امام حسین ( علیه السلام ) باید با توجّه به هدف مقدّس ایشان و فلسفه شهادت آن حضرت – که زنده کردن تعالیم قرآن و احکام اسلام است – همراه باشد . بدون تردید چنین گریه ای است که دارای ثواب است . بدیهی است کسی که با این توجّه برای آن حضرت عزاداری می کند به مقرّرات دین و دستورات مذهبی پای بند است .
{P – بحارالانوار ، ج ۴۴ ، باب ۳۴ . P}

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.