علّت بیعت حضرت امیرالمومنین علی ( علیه السلام ) با خلیفه اول چه بوده است ؟

0 21

5 دقیقه

امّا آنچه در خطبه ۳۷ نهج البلاغه فیض الاسلام ، است این است که حضرت از رابطه خویش با اسلام و رسول الله ( ص ) و مظلومین سخن گفته اند . و در بند سوم می فرماید : هیچ کس نتوانسته از من ( در حضور و غیاب ) عیب و نقصی بگیرد و در بند هفت می فرمایند : « پس سبب این که با خلفاء مدارا نمودم آنست که در امر خلافت خود اندیشه کرده دیدم اطاعت و پیروی از فرمان رسول ( که فرموده است اگر کار به جدال بکشد؛ خودم را از جدال کنار می کشم ) بر من واجب است ، بیعت کردم و بر طبق عهد و پیمان خود با حضرت ( ص ) رفتار نمودم .
تهدید حضرت امیرالمومنین ( علیه السلام ) و آتش زدن خانه آن حضرت مطلبی است که روشن می کند ، که حضرت حاضر به بیعت نبوده و تا فاطمه ( س ) زنده بود ، بیعت نکرد و این مطلب در صحیح بخاری ، ج ۵ ، ص ۸۲ ( باب غزوه خیبر ) و صحیح مسلم ، ج ۵ ، ص ۱۵۳ ، ( کتاب الجهاد ، ذکر شده است ، و بیان شده که حضرت علی ( علیه السلام ) تاز زمانی زندگی حضرت فاطمه ( س ) در میان مردم جایگاهی داشت ، چون آن بانوی بزرگوار ( س ) شهید{P – طبق تاریخ طبری ، ج ۳ ، ص ۲۰۲؛ تاریخ یعقوبی ، ج ۲ ، ص ۱۲۶ . P}
شدند ، از مردم دلگیر و ناراضی شدند و ناگزیر شد با ابوبکر آشتی و با او بیعت کند ، و پیش از آن ، در این چند ماه بیعت نکرده بود .
در کتاب بخاری عبارت : « استنکر علی وجوه الناس » را بکار می برد که نشانه روشنی از دشمنی و کینه ای است که امیرالمومنین ( علیه السلام ) پس از درگذشت حضرت رسول ( ص ) و همسرش با آن روبرو بود ، شاید کار به جایی رسیده بود که چون حضرت علی ( علیه السلام ) در میان صحابه راه می رفت ، او را دشنام می دادند و مسخره می کردند .
و دیگر آنکه حضرت وقتی اقدامات خلاف سنت رسول خدا ( ص ) و قوانین قرآن را در میان آنها مشاهده می کرد ، وظیفه خویش دانست که جلوی آن اقدامات و فتواهای کذایی را بگیرد و برای حفظ کیان اسلام بود که مجبور به بیعت شد .

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.