چرا بین علمای امامیه و اهل تسنن بحث و بررسی صورت نمی گیرد تا حقیقت روشن گردد ؟

0 17

3 دقیقه

علمای شیعه از صدر اسلام در شناساندن ائمه ی اطهار ( علیهم السلام ) و اثبات حقانیّت مذهب شیعه و تلاشها و کوششهای پی گیر داشته اند و در این زمینه کتابهای زیادی نوشته اند و مباحثات زیادی با علمای اهل تسنن کردند و حقانیّت این مذهب را به طور واضح آشکار ثابت نمودند و این تلاش و کوشش پیوسته ادامه داشته و دارد و علماء و نویسندگان این زمان هم تا آنجا که امکانات برای آنها فراهم است فعّالیّت می کنند و لیکن توجّه به دو نکته اساسی و مهم در این زمینه لازم است :
۱ . پذیرش و تن دادن به حقائق نیاز به آمادگی زمینه دارد که بسیاری از موارد این آمادگی فراهم نیست کسی که تعصب و حب جاه و یا تقلید و عوامل دیگر بر وی حاکم باشد با وجود روشن شدن حق نمی تواند آن را بپذیرد .
۲ . اختلاف اهل مذاهب معمولاً به نفع قدرتهای بزرگ است از این رو آنان همواره به اختلافات دامن می زنند و به نشر اکاذیب و تهمتها علیه یکدیگر می پردازند این علمان مذاهب هستند که باید با نشستهای دوستانه و بحثها و گفتگوهای سازنده مواضع خویش را برای یکدیگر روشن کنند و به توضیح ادله مذهب خویش بپردازند .
خوشبختانه اخیراً با تشکیل برخی کنفرانسها این کار صورت می گیرد که در این زمینه سودمند بوده و انشاءاللَّه با توسعه این اقدامها قدمهای گسترده تری در این راه برداشته شود .

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.