آیا در قرآن آیه یا آیاتی وجود دارد که به جانشین حضرت محمّد ( ص ) تصریح و یا اشاره کرده باشد ؟

0 11

4 دقیقه

اگر منظور وجود آیاتی است که بر جانشینی حضرت علی ( علیه السلام ) دلالت داشته باشد ، جواب مثبت است . آیات متعددی از قرآن به این مطلب اشاره دارد و اگر منظور این است که در آن با صراحت نام حضرت علی ( علیه السلام ) آمده باشد ، جواب منفی است ( بر اساس مصالحی از علی ( علیه السلام ) به طور صریح در قرآن نامی برده نشده است )
به طور نمونه دو آیه از آیات فراوانی را که بر جانشینی علی ( علیه السلام ) دلالت دارد ، ذکر می کنیم :
۱ . « یا ایها الرسول بلغ ما انزل الیک من ربک و ان لم تفعل فما بلغت رسالته و اللَّه یعصمک من الناس ان اللَّه لا یهدی القوم الکافرین ؛ ای فرستاده ما ، آنچه از طرف پروردگار به سویت نازل شد به همه برسان ، وگرنه رسالت خود را تمام نکرده ای و خدای تو را از مردم نگه می دارد . همانا خداوند گروه کافران را هدایت نمی کند » .
{P – سوره مائده ، آیه ۶۷ . P}
تمام مفسّران شیعه و گروه بسیاری از مفسّران اهل سنّت ، روایاتی را که می گوید این آیه در مورد خلافت علی ( علیه السلام ) است در کتاب های خود آورده اند .
۲ . « الیوم اکملک لکم دینکم و اتممت علیکم نعمتی و رضیت لکم الاسلام دینا ؛ امروز برای شما دینتان را کامل کردم و نعمتم را بر شما تمام کردم و پسندیدم که اسلام دین شما باشد » این آیه نیز ، به اعتراف بسیاری از اهل سنّت ، پس از ابلاغ جانشینی علی ( علیه السلام ) در غدیر نازل گشته است .
{P – سوره مائده ، آیه ۳ . P}
آیات دیگری نیز در این باره وجود دارد ، ولی ما به همین اندازه اکتفا می کنیم .
برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه ، به کتاب « شب های پیشاور » و همچنین کتاب « نقش ائمه در احیاء دینِ » علّامه عسکری و « امامت در پرتو کتاب و سنّت » از شیخ مهدی سماوی مراجعه کنید .

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.