آیا زیارت قبور ائمه ( علیهم السلام ) و بوسیدن ضریح آنها اثری برای ما دارد ؟

0 15

4 دقیقه

زیارت قبور ائمه ( علیهم السلام ) صرفاً مانند زیارت قبور سایر مسلمین نیست که فقط برای اهداء ثواب و یا بار مرگ و آخرت باشد بلکه آن چنان که در آبدار حضور در محضر قبور معصومین ( علیهم السلام ) در روایات وارد شده است . این زیارت وسیله ای است برای تطهیر نفس و تزکیه روح و مورد عنایات خاص آنها واقع شدن ، زیرا همانطوری که زمانها دارای قدامتی هستند مانند ماه رمضان یا شبهای قدر و روز جمعه و یا اعیار مسلمین که آن زمان خاص دارای برکنی از جانب خداوند است .
مکانها هم دارای برکات و ویژگی هایی هستند که در اثر امر خاصّی یا مدفن پیامبری دارای برکت و خیر می شوند . همانطور که امکان دارد مکانی به خاطر مسئله ای یا عذابی دارای شومی و خباثت باشد چنان که در روایات وارد شده که رسول خدا ( ص ) در سال نهم هجری ، به سوی غزوه تبوک می رفت به سرزمین حجر – شهر قوم ثمود در وادی القری ، در مسیر مدینه به شام – که رسیدند ، پیش از عبور از آن پیاده شدند و سیاهیان از چاه آب کشیدند که منادی پیامبر فریاد زد ، از آب چاه اینجا ننوشید! و برای نماز با آن وضو نسازید! مردم هر چه در آبگیرهای خود داشتند به زمین ریختند و عرض کردند ، رسول خدا با آنها خمیر ساخته ایم ، حضرت فرمودند آنها را به شترها بدهید مبادا آنچه که به آنها رسیده به شما هم برسد .
پس مکانها یا متبرک به وجودی می شوند یا شوم متنجس به امری ، و چون قبور و محل دفن اولیاء حق و ائمه معصومین ( علیهم السلام ) از برکت وجود آنها متبرک شده است طبیعی است که حضور در آن مکان و نماز خواندن و خواندن زیارت و بوسیدن ضریح و . . . قطعاً روح آدمی را متبرک نموده و سبب آمرزش گناهان انسان و نورانی شدن دل و تطهیر نفس می شود .

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.