هر فردی برای خود دوست صمیمی دارد. بنده هم دارم . مهر این دوست در دلم افتاده است، بیش از اندازه، چه عملی انجام دهم تا بفهمم او نیز مرا دوست دارد؟ اگر لطف کنید احادیثی را ذکر کنید برای دوست، چون این مورد را در محل پایگاه نصب خواهیم کرد. برای این مسأله نمی شود کتبی سؤال کرد. بلکه باید شفاهی سؤال کنم وراهنمایی بگیرم اگر محلی هم دارید برای سؤالهای شفاهی لطفاً در برگه پاسخ بنویسید.

پاسخگویان
0 14

8 دقیقه

درخصوص بخش اول سؤال شما به روایت شریفی اشاره می شودکه جوابتان را می توانید درآن بیابید :

حضرت صادقع می فرماید : دوستی از روی راستی و درستی نباشد جز با شرایط آن، پس هر کس که در او آن شرایط باشد او را اهل چنین دوستی بدان وکسیکه چیزی ازآن شرائط در او نباشد او را به اینگونه دوستی نسبت مده.

۱- اینکه نهان و عیانش برای تو یکسان باشد.

۲- اینکه زیب وزینت تو را ، زینت خود بداند و زشتی تو را زشتی خود بشمارد.

۳- اینکه ریاست ودارائی، حالش را نسبت به تو تغییر ندهد .

۴- ازآنچه توانائی دارد نسبت به تو دریغ نکند.

۵- (که همه این خصلت ها را در بردارد) این است که هنگام بیچارگی و پیش آمدهای ناگوار تو را رها نکند.

دراینجا طبق فرمایش شما روایات دیگری را نیز درباب دوستی ذکر می نماییم :

طبق حدیث شریف المؤمن مرأه المؤمن باید به این نکته هم توجه نمود که دوست باید آیینه ما باشد، هم خوبیها وهم بدیهای ما رابه ما نشان دهد وتذکر دهد تا باتذکر ایشان خود را اصلاح کنیم. البته درتشبیه دوست مؤمن به آیینه نکاتی هست که بعضی ازآنها را خدمت شما عرض می کنم : ۱٫آیینه به ما دروغ نمی گوید.۲٫ آیینه عیب ما را به خود ما نشان می دهد نه به دیگران ۳٫ آیینه عیوب و خوبی را کم و زیاد نمی کند یعنی نه اهل چاپلوسی هست ونه اهل مسامحه ۴٫ آیینه عیوب ما را با فریاد نمی گوید تا همه بفهمند.

الف : قال أبی عبدالله ع : أحـب إخوانـی الـی مـن اهـدی إلـی عیـوبـی ـ محبـوبترین برادرانم نزد مـن کسـی اسـت کــه

عیبهای مرا پیش من هدیه بیاورد(وآنها را به من گوشزد کند)

ب : عن ابی الحسن عقال : عیسی بن مریم ع : إن صاحب الشر یعدی و قرین السوء یردی فانظر من تقارن ـ حضرت ابوالحسن ع فرمود : عیسی بن مریم ع فرموده : همانا شخص بدکار، بدی او سرایت کند و همنشین بد، انسان را به هلاکت می افکند پس بنگر که با چه کسی همنشین گردی

ج : قال رسول ص : التورد إلی الناس نصف العقل ـ دوستی کردن با مردم نیمی از خرداست

د: عن أبی عبدالله ع قال : إذا احببت رجلاً فأخبره بذلک فإنه أتیت للموده بینکما ـ هرگاه مردی را دوست داری او را به این دوست داشتن آگاه کن، زیرا که این عمل دوستی شما را پا برجاتر می نماید.

هـ : در روایتی دیگر می خوانیم که فرمودند : من رزقه الله حب الأئمه من أهل بیتی فقد أصاب خیر الدنیا و الآخره، فلا یسکن أنه فی الجنه وإن فی حب اهل بیتی عشرین خصله، عشر فی الدنیا و عشر فی الآخره ـ هر کس که خدا روزی او کند دوستی ائمه را از اهل بیت من، پس یقیناً خیر دنیا وآخرت به او رسیده، پس هرگز شک نکن که همانا او در بهشت است،وهمانا در دوستی اهل بیت من بیست خصلت است که ده تای آن در دنیا و ده تای آن درآخرت می باشد

دوست گرامی جناب آقای رجائی امید است با عنایت به نکات مذکور در روایات بهترین و مناسب ترین دوستان را برگزینید.

درآخر کلام عرض می کنیم :

اولاً :روایات زیادی را شما می توانید برای اطلاع بیشتر درکتاب اصول کافی،ج۴،و همچنین در کتاب میزان الحکمه، ج۲، وهمچنین در کتاب آثار الصادقین باب حب ومحبت و موده جستجو بفرمائید.

ثانیاً : در مورد سؤال شفائی که خواستار آن هستید می توانید با شماره تلفنی که ارائه شده تماس بگیرید تا ان شاء ا… این موضوع هم درأسرع وقت ممکن حل و فصل بشود.

خداوند متعال همه ما را از عاشقان و دوستان واقعی خودش قرار بدهد ان شاءا…

* اصول کافی، ج۴،کتاب معاشرت،میزان الحکمه،ج۲ عربی، باب حب ومحبت

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.