وقتی که در روز قیامت خوب و بد معلوم شدند و بدها را به جهنم فرستادند و خوبها به بهشت آمدند می گویند امام ها با مردم زندگی می کنند. لطفاً بطور کامل شرح دهید.

پاسخگویان
0 8

6 دقیقه

آنچه را که اجمالاً در پاسخ سؤال شما متذکر می شویم این است که بهشت دارای مراتب ودرجات است، مثلاً بهشت معمولی غیر از بهشت عدن است وبهشت عدن غیر از رضوان الله است. ائمه معصومین در بالاترین درجه از درجات قرب الی الله قرار دارند.وبهشت آنها اختلاف زیادی با دیگران دارد. بگونه ای که اصلاً قابل مقایسه نیست لیکن این به آن معنی نیست که فیض وجود آنان به کسانی که درمراتب پایین تر بهشت قرار دارند نمی رسد بلکه سیمای آنان برای مؤمنین ظاهر و آشکار می شود بگونه ای که گویا آنان همنشین مؤمنین هستند و ظهور این سیما برای مؤمنین از مظاهر والای نعمتهای بهشتی است که شاید با دیگر نعمتهای بهشت قابل مقایسه نباشد، این نکته را متذکر می شویم که درعالم آخرت زندگی به معنی دنیایی آن معنی ندارد. درقرآن مجید درمورد دوستان بهشتی آمده است : ومن یطع الله والرسول فاولئک مع الذین انعم الله علیهم من النبیین والصدیقین والشهداء و الصالحین وحسن اولئک رفیقاً۱ (و کسی که خدا و پیامبر را اطاعت کند(درروزرستاخیز) همنشین کسانی خواهد بود که خدا نعمت خود را برآنها تمام کرد : چون پیامبران و صدیقان و شهداء وصالحان، وآنها رفیقهای خوبی هستند.

مفسرین بزرگوار درشأن نزول آیه چنین می نویسند :

یکی از صحابه پیامبرصبه نام ثوبانکه نسبت به حضرت محبت وعلاقه شدیدی داشت، روزی با حال پریشانی خدمتش رسید پیامبر اکرمص از سبب ناراحتی او سؤال نمود درجواب عرض کرد زمانی که از شما دور می شوم وشما رانمی بینم ناراحت می شوم، امروز در این فکر فرو رفته بودم که فردای قیامت اگر من اهل بهشت باشم مسلماًدر مقام وجایگاه شما نخواهم بود وبنابراین شما راهرگز نخواهم دید واگر اهل بهشت نباشم تکلیفم روشن است، وبنابراین درهر حال ازدرک حضور شما محروم خواهم شد، با این حال چرا افسرده نباشم؟ آیه فوق نازل شد وبه اینگونه اشخاص بشارت داد که افراد مطیع پرودگار در بهشت نیز همنشین پیامبران وبرگزیدگان خدا خواهند بود، سپس پیغمبر اکرمص فرمود: به خداسوگند، ایمان مسلمان کامل نمی شود مگر اینکه مرا از خود و پدر ومادر وهمه بستگان بیشتر دوست بدارد ودر برابر گفتار من تسلیم باشد نتیجه پیروی خدا دوستی با چهار گروه در بهشت است :

ا. انبیاء ۲٫صدیقین ۳٫شهداء ۴٫صالحان.

واین موضوع از لطف و مرحمت خدا است ذلک الفضل من الله وکفی بالله علیماً ۲

بنابراین درعالم آخرت مؤمنین وبهشتیان با انبیاء، صدیقین که مصداق کامل آنها ائمه معصومین هستند وشهدا، وصالحان همنشین هستند.

انشاء ا…خداوند به مانیز چنین روزیهایی را مرحمت فرماید.

)و(۲) سوره نساء/۶۹و۷۰

معاد یا آخرین سیر تکاملی انسان،نوشته غلامرضا سلطانی

مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.