حکمت و فضیلت تسبیحات حضرت زهرا (س) چیست؟

0 47

تسبیحات حضرت زهرا سلام الله علیها که عبارت از ۳۴مرتبه الله اکبر و ۳۳مرتبه الحمدللّه و ۳۳مرتبه سبحان اللّه است , مصداق (ذکر کثیر) است که در قرآن به مؤمنان دستور داده شده که فراوان خدا را یاد کنید: «یا ایّهاالّذین آمنوا اذکرواللّه ذکراً کثیراً;(۱) اى کسانى که ایمان آورده اید! یاد کنید خدا را, یاد فراوان».
زراره مى گوید: امام صادق علیه السلام فرمود: «تسبیحات فاطمه زهرا سلام الله علیها مصداق ذکر کثیر است که در قرآن آمده : «اذکرواللّه ذکراً کثیراً».( ۲)
امام باقر علیه السلام فرمود: «اگر چیزى بهتر از تسبیحات حضرت زهرا بود, پیامبر آن را به فاطمه مى آموخت ».(۳)
امام صادق علیه السلام فرمود: «تسبیح حضرت زهرا سلام الله علیها در هر روز بعد از هر نماز محبوب تر است نزد من از خواندن هزاررکعت نماز مستحبى ».(۴)
در تعدادى از روایات وارد شده که تسبیحات زهرا سلام الله علیها را فوراً بعد از اتمام نماز, شروع کنید و به بچه هایتان آن رابیاموزید.
کارهاى داخل خانه همراه با بچه دارى و آسیاب کردن گندم یا جو و پختن نان , کار را بر زهرا سلام الله علیها سخت گردانیده بود. على (ع)به زهرا سلام الله علیها پیشنهاد کرد نزد رسول اللّه برویم و از او خادمى را درخواست کنیم تا کمى از بار مشکلات برداشته شود. وقتى خدمت رسول خدا(ص)رسیدند و زهرا سلام الله علیها خدمت پیامبر مشکلات را عرضه داشت , پیامبرفرمود: نمى خواهید چیزى به شما بیآموزم که بهتر از خادم باشد؟ هنگامى که به رختخواب مى روید, ۳۴مرتبه اللّه اکبرو ۳۳مرتبه الحمدللّه و ۳۳مرتبه سبحان اللّه بگویید. فاطمه سلام الله علیها عرضه داشت : راضى شدم .(۵)
امام صادق علیه السلام فرمود:«هر کس هنگام خواب تسبیحات فاطمه زهرا سلام الله علیها را بگوید, از جمله ذاکران خواهد بود».(۶)

پی نوشت ها:
۱.احزاب (۳۳) آیه ۴۱.
۲.وسائل الشیعه , ج ۴ باب ۸از ابواب تعقیب , ص ۱۰۲۲.
۳.همان , ص ۱۰۲۴.
۴.همان.
۵.همان , ص ۱۰۲۶.
۶.همان

منبع: مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.