پنومونی چه نوع بیماری است؟

0 242

بیماری پنومونی یکی از بیماری‌هایی به شمار می‌رود، که بر اثر عفونت‌های باکتریایی و یا ویروسی ایجاد می‌شود. این بیماری علاوه بر موارد ویروسی و باکتری امکان دارد، بر اثر موارد دیگری مانند بیماری‌های خود ایمنی و یا تاثیرات بعضی از داروها رخ دهد. در ادامه این مقاله به شما خواهیم گفت این بیماری چیست و چه نشانه‌ها و علائمی دارد؟ پس تا پایان این مقاله را با دقت مطالعه کنید و همراه ما باشید.

پنومونی چیست؟

Pneumonia به صورت کلی به وضعیت التهابی ریه نیز گفته می‌شود. نام‌های دیگر این بیماری ریه، سینه‌پهلو و یا ذات‌ریه است. در این بیماری، آلوئول‌ها که کیسه‌های میکروسکوپی هوا در ریه هستند، تحت تاثیر قرار می‌گیرند. بیماری ذات‌الریه بر اثر ویروس‌ها، باکتری‌ها، بیماری‌های خود ایمنی و تاثیرات بعضی از داروها در ریه انسان اتفاق می‌افتد. در این بیماری، کیسه‌های هوا موجود در ریه انسان متورم شده و داخل آن پر از مایع می‌شود. در نتیجه این موضوع باعث کاهش اکسیژن‌رسانی شده و تبادلات گازی در بدن کاهش میابد، و اینگونه است که انسان دچار بیماری سینه‌پهلو می‌شود.

نشانه‌های بیماری ذات‌الریه چیست؟

بیماری ذات‌الریه دارای نشانه‌ها و علائم خاص و متعددی است. از جمله مهم‌ترین علائم آن در افراد مبتلا به این بیماری در بزرگسالان به شرح زیر است:

 1. سرفه همراه با خلط
 2. تب و لرز شدید
 3. تنگی نفس
 4. درد شدید قفسه سینه در هنگام تنفس
 5. تند نفس کشیدن
 6. گیجی

و اما علائمی که در کودکان زیر ۵ سال ایجاد می‌شود عبارت است از:

 1. تب بالا
 2. سرفه شدید
 3. تنفس سریع و ایجاد مشکلات تنفسی

تب یکی از علائمی است، که در بسیاری از بیماری‌ها وجود دارد، پس نمی‌توان این نشانه را به تنهایی از مبتلا بودن به ذات‌الریه دانست. لازم به ذکر است، در کودکان زیر ۲ سال که به این بیماری مبتلا می‌شوند، سرفه مشاهده نمی‌شود. علاوه بر موارد مهم و عمومی که در بالا به آن‌ها اشاره شد، در موارد بسیار شدید نشانه‌های شدیدتری امکان دارد، که رخ دهد. این نشانه‌ها عبارتند از:

 1. کبودی پوست
 2. کاهش تشنگی
 3. تشنج
 4. استفراغ پی در پی
 5. تغییر دمای افزایشی و کاهشی شدید بدن
 6. کاهش سطح هوشیاری

افرادی که از طریق ویروس و یا باکتری موجود در بدن به این بیماری مبتلا می‌شوند، تقریبا نشانه‌های یکسانی از آن‌ها دیده می‌شود. سینه‌پهلویی که ناشی از لژیونلا باشد، با علائمی مانند درد شکم، گیجی فراوان و اسهال شدید همراه است. ذات الریه‌ای که حاصل از کلبسیلا باشد، خلط خونی نیز به همراه دارد.

عوامل خطرناک در بیماری سینه‌ پهلو

عوامل خطرناکی که ابتدا به این بیماری را در انسان‌ها افزایش می‌دهد، متعدد است. از جمله مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر است:

 1. مصرف بیش از اندازه سیگار
 2. افرادی که نقص سیستم ایمنی دارند
 3. مصرف بیش از اندازه الکل
 4. بیماری انسداد مزمن ریوی
 5. بیماری مزمن کلیوی
 6. بیماری مزمن کبد
 7. استفاده از داروهای سرکوب‌کننده اسید
 8. افزایش سن

تشخیص بیماری سینه ‌پهلو

این بیماری که گاها برای انسان خطرناک است، با استفاده از اشعه X از قفسه سینه همراه با یک سری علائم فیزیکی که در انسان بروز می‌کند، قابل تشخیص است. با این وجود مشخص شدن علت مبتلا شدن به این بیماری کاری بسیار دشوار است، و امکان دارد، گاهی دلیل آن نیز مشخص نشود.

درمان بیماری Pneumonia

برای درمان این بیماری اغلب مواردی که در زیر به آن‌ها اشاره می‌شود، می‌تواند مثمر ثمر باشد.

 1. مصرف آنتی بیوتیک‌های خوراکی
 2. استراحت شخص مبتلا
 3. مصرف مسکن‌های معمولی موجود در بازار
 4. مصرف مایعات به مقدار زیاد
 5. تزریق آمپول در منزل

معمولا مصرف مواردی که در بالا به آن‌ها اشاره شد، به همراه استراحت کافی‌‌، موجب بهبود کامل بیماری می‌شود. در شرایط وخیم بودن شرایط بیمار تزریقات در منزل توسط پزشک تجویز می‌شود. معمولا بیمارانی که پیش زمینه خاصی ندارند، بهبودی خود را بدست می‌آورند. اما در افرادی که دارای بیماریهای زمینه‌ای هستند و یا سن آن‌ها بالا است، امکان دارد درمان در منزل پاسخ ندهد، و لازم شود، بیمار برای بهبودی کامل در بیمارستان بستری شود.

کلام آخر

بیماری Pneumonia یا همان ذات‌ریه یکی از بیماری‌های است، که منشا اصلی آن ویروسی یا باکتریایی است. عوامل دیگری هم موجب مبتلا شدن به این بیماری می‌شود، که در بالا به آن‌ها اشاره شد. افراد مبتلا به این بیماری با استراحت کافی و استفاده به موقع از داروهای تجویز شده توسط پزشک به جز موارد خاصی که در بیمارستان بهبود پیدا می‌کنند، می‌توانند از این بیماری رهایی یابند.

 

 

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.