بررسی ۵ مورد از بهترین روش‌های درمان خانگی عفونت واژن

0 176

عفونت واژن در اثر رشد بیش از حد قارچی به نام کاندیدیازیس که به طور طبیعی در واژن شما زندگی می کند به وجود می‌آید. رشد بیش از حد این قارچ باعث تحریک، التهاب، خارش و ترشحات دردناک می‌‌گردد. اکثر خانم ها در طول زندگی خود عفونت قارچی را تجربه می کنند. اگر برای اولین بار است که علائم عفونت قارچی را تجربه می کنید، باید به یک متخصص زنان مراجعه کنید تا بررسی کند که آیا واقعا به عفونت قارچی مبتلا هستید یا خیر.

اما اگر شما مرتبا با این نوع عفونت مبتلا می شوید، با پزشک خود در مورد روش‌های درمان عفونت قارچی و جلوگیری از تکرار مجدد آن صحبت کنید. در برخی از روش‌های درمان عفونت قارچی از موادی استفاده می شود که معمولا در هر خانه ای پیدا می شود. همچنین استفاده از برخی از درمان‌های خانگی در کنار توصیه ها و داروهای پزشکان می تواند مشکل شما را زودتر رفع نماید. برای آشنایی با ۵ مورد از بهترین درمان خانگی عفونت واژن به ادامه مطلب توجه کنید.

 

درمان خانگی عفونت واژن به چه شکل هایی انجام می شود؟

درمان عفونت واژن، بسته به نوع آن متفاوت است. افزایش آگاهی در این زمینه، به از بین بردن عفونت واژن کمک خواهد کرد. به خاطر داشته باشید، درمان خانگی عفونت واژن، به ویژه، در مقابله با عفونت واژن قارچی موثر است. این عارضه، از شایع‌ترین انواع این بیماری به حساب می‌آید. اگر برای نخستین بار به این بیماری دچار شده‌اید، بهتر است به جای استفاده از روش‌های درمان عفونت واژن در خانه به پزشک مراجعه کنید. انجام این کار، به شما کمک خواهد کرد، نوع عفونت را مشخص کرده و بهترین شیوه درمان را دنبال کنید.

 

۱.      مصرف ماست یونانی

مصرف مواد غذایی حاوی پروبیوتیک‌ می‌تواند در درمان عفونت واژن موثر باشد. ماست را می توان یک منبع خوب پروبیوتیک دانست؛ زیرا حاوی باکتری‌های زنده مانند لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس می ‌باشد. این باکتری ها می توانند باعث جلوگیری از رشد بیش از حد قارچ در واژن گردند و وجود آنها برای ایجاد یک محیط سالم در واژن شما ضروری است.

در طی یک مطالعه که در سال ۲۰۱۷ انجام گرفت تأیید شد که خوردن ماست به افزایش میکروبیوم روده کمک می کند و می تواند عفونت قارچی واژن را کاهش دهد. ماست یونانی ساده بهترین نوع ماست برای استفاده در این درمان خانگی است. دقت کنید ماستی که استفاده می‌کنید دارای قند اضافه نباشد؛ زیرا وجود قند به رشد عفونت قارچی کمک می کند. اگر ماست دوست ندارید، می توانید قرص پروبیوتیک بخورید. قرص پروبیوتیک بهتر است همراه با غذا مصرف شود.

۲.      اسنشیال اویل پونه کوهی

اسنشیال اویل پونه کوهی را معمولا می توان در همه عطاری‌ها به راحتی پیدا کرد اما اسنشیال اویل پونه کوهی که برای درمان عفونت قارچی واژن استفاده می شود باید تهیه شده از پونه کوهی وحشی باشد. این ماده حاوی کارواکرول و تیمول است که ضد قارچ های قدرتمندی هستند. یک مطالعه معتبر که در سال ۲۰۱۷ انجام گرفت نشان داد که استفاده از اسنشیال اویل پونه کوهی از رشد عفونت قارچی واژن جلوگیری می نماید.

اسنشیال اویل پونه کوهی یک رقیق کننده طبیعی خون است، بنابراین اگر برای درمان بیماری دیگری از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید، از آن استفاده نکنید. همچنین اگر مشکل لخته شدن خون دارید، مثل کمبود ویتامین K ، از آن استفاده نکنید. به یاد داشته باشید که اسنشیال اویل‌ها را نباید به صورت خوراکی مصرف کرد؛ بلکه آنها به عنوان بخشی از رایحه درمانی استنشاق می‌شوند. توصیه می شود که از آن به صورت رقیق شده در یک روغن حامل مانند روغن زیتون یا بادام شیرین استفاده کنید. برای استفاده: ۳-۵ گرم اسنشیال اویل را با یک اونس روغن حامل مخلوط کنید. سپس آن را روی پوست ماساژ دهید. همچنین می توان از طریق دستگاه بخور آن را استنشاق کرد. هرگز از این اسنشیال اویل در نزدیکی واژن استفاده نکنید.

۳.      روغن نارگیل

روغن نارگیل از گوشت نارگیل بدست می آید. این روغن فواید زیادی برای سلامتی دارد و از جمله خواص آن، ضد قارچ بودن است. مطالعات نشان داده است که روغن نارگیل در برابر عفونت قارچی واژن موثر است. برای درمان عفونت قارچی واژن با استفاده از روغن نارگیل، حتما از روغن نارگیل خالص و ارگانیک استفاده کنید. برای این منظور می توانید روغن را مستقیماً به واژن بمالید.

۴.      روغن درخت چای

روغن درخت چای معمولا برای از بین بردن قارچ ها، باکتری ها و ویروس ها استفاده می شود. مطالعات نشان داده است که روغن درخت چای دارای خاصیت ضد قارچی است و استفاده از شیاف واژینال حاوی روغن درخت چای می تواند به درمان عفونت های واژن کمک کند. روغن درخت چای فوق العاده قوی است. بنابراین اگر قصد دارید از آن روی پوست خود استفاده کنید، حتماً آن را با یک روغن حامل مانند روغن جوجوبا یا نارگیل رقیق نمایید.

شیاف های واژینال روغن درخت چای که به صورت آماده به فروش می‌رسند، بهترین گزینه برای استفاده می باشند. بهتر است که به صورت مداوم از روغن درخت چای استفاده نکنید و هرگز آن را نخورید. همچنین اگر پوست حساسی دارید، از این روغن استفاده نکنید و در صورت بروز هرگونه ناراحتی، استفاده از آن را قطع نمایید.

۵.      سرکه سیب

یکی از محبوب‌ترین روش‌های درمانی عفونت قارچی واژن، استفاده از سرکه سیب است. سرکه سیب کاربردهای دارویی زیادی دارد که اثربخشی برخی از آنها با تحقیقات به اثبات رسیده است. برای درمان عفونت قارچی کافیست نصف فنجان سرکه سیب را به لگن حاوی آب ولرم اضافه کنید و به مدت ۲۰ دقیقه در آن بنشینید.

ترکیب اسیدی سرکه می تواند هر میکروارگانیسم مضر از جمله قارچ‌ها را از بین ببرد. هدف از استفاده از محلول سرکه سیب و آب ولرم، دفع تمام باکتری‌های خوب و بد واژن شماست. سرکه سیب باید قبل از تماس با پوست در آب رقیق شود. همچنین می توانید سرکه سیب را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

بیشتر درمان‌های خانگی ظرف چند روز تا یک هفته عفونت شما را بهبود می‌بخشند، اما در صورت بدتر شدن علائم یا بروز علائم جدید حتما به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر عفونت شما با  این درمان‌ها از بین رفت اما دوباره بازگشت نیز به پزشک مراجعه نمایید. در این شرایط ممکن است شما به درمان قوی تری نیاز داشته باشید.

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.